Велетенський стрибок для людства

21.7.2023 в 12:54 ЕксклюзивСуспільство

52 роки тому людина вперше зробила крок по поверхні Місяця, це був “маленький крок для людини та велетенський стрибок для людства”

Цікаво, що коли СРСР успішно запустила у космос “Супутник” і “Супутник-2”, США досі не мала власної космічної програми, а це в часи Холодної війни неабияк “впливало на рейтинг”. Та ось 1969 року американці запустили “Аполлон-11” з Нілом Армстронгом на борту – такий несподіваний і рішучий крок викликав великий резонанс, зокрема з’явилася теорія “місячної змови”, згідно з якою висадка американського космонавта на Місяць – фальсифікація. Першою книгою, що описує цю конспірологічну теорію є “We Never Went to the Moon: America’s Thirty Billion Dollar Swindle” американця Білла Кейзінга (як би іронічно це не було), тепер прихильники цієї концепції активно цитують його та додають власні “аргументи”.

Американский флаг на Луне и Армстронг
Олдрін та Армстронг встановили на місячній поверхні американський прапор. Розсувний механізм телескопічного флагштока трохи заїло, тому повністю розтягнути полотнище не вдалося, на знімку воно провисає

Попри численні докази (зокрема зразки місячного каміння), а також відновлене 2009 року компанією NASA відео, де чітко видно як Ніл Армстронг та Базз Олдрін встановлюють американський прапор на поверхні Місяця, залишаються ті, хто впевнені, що цієї знаменної події насправді не було. Які ж аргументи наводять вони на користь своєї думки?

Одним з найважливіших аргументів є загибель трьох астронавтів 1967 року: за місяць до старту вони згоріли живцем під час наземних випробувань космічного корабля.

Обурення також викликають тінь та відсутність зірок на світлині. “Аргумент” про зірки пояснюється короткою витримкою під час зйомки, а тінь, якої на думку конспірологів не має бути, бо Сонце – єдине джерело світла, – насправді “на своєму місці”, адже сонячні промені відбиваються від місячної поверхні, розсіюються та підсвічують об’єкти.

Відео прогулянки Місяцем, відновлене NASA у 2009 році

Також говорять про відсутність кратеру від удару космічного корабля при посадці. Контраргументом, звичайно, є наявність сильної гравітації (приблизно в 6 разів більшої, ніж на Землі), яка значно пом’якшила посадку. “А де ж пил від корабля?”, – запитають прихильники “місячної змови”. На місяці немає атмосфери, на відміну від Землі, де пил розносить вітер. Виникає логічне запитання: “Тоді чому майорить прапор, якщо повітря на Місяці нема?” Насправді це лише здається, адже прапор утримував спеціальний стрижень (без нього він бив враз обвис), який прости був натягнений не в повну міру.

Нил Армстронг ведет свой экипаж на борт ракеты-носителя Сатурн-5
Ніл Армстронг веде екіпаж на борт ракети-носія Сатурн-5. З собою він несе ранець портативної системи життєзабезпечення. А вже через чотири дні Армстронг буде крокувати Місяцем

Олексій Леонов, радянський космонавт, який перший побував у відкритому космосі, зауважував: “Ми мали та маємо всі системи, які відстежують старт, політ навколо Землі, розгін, корекції, обліт навколо Місяця і все, що на ньому відбувається. Це ж смішно. Це невігластво – так міркувати, або якась злосливість проти США”.

Лунный модуль "Орел" приближайется к "Колумбии" для стыковки
Модуль “Орел” наближається до “Колумбії” для стикування та повернення. На горизонті видно Землю, яка встає над Місяцем

Конспірологічні теорії та міфи ростуть як гриби у теплому вологому середовищі: так у 80-ті роки ХХ століття в деяких ісламських країнах набув популярності міф, ніби Армстронг почув на Місяці фразу на невідомій йому мові, а потім знов, коли подорожував до Єгипту. За легендою, Армстронг з’ясував, що так звучить заклик муедзина на молитву, і вирішив прийняти іслам. Міф набирав оберти, астронавту почали надходити листи від мусульман, де зазначалося, що його зарахували до лав різних ісламських організацій. Спростовувати це довелося Держдепартаменту, NASA і самому Армстронгу, який запевнив, що не бажає нікого ображати, але інформація є хибною.

Приводнение
Приводнення! Командний модуль “Колумбія” гойдається на хвилях Тихого океану. Астронавтів забирають на надувний човен для дезінфікування

Американські науковці дуже відповідально підійшли до справи, тому космонавти, яки прибули з Місця, мали витримати 21-денний карантин для запобігання поширення бактерій з супутника Землі.

Минуло більше, ніж півстоліття і компанія Ілона Маска SpaceX підписала контракт з NASA на доставляння астронавтів на Місяць у межах програми “Артеміда”, висадка на супутник Землі планується на 2024 рік.

Романова Тетяна для Narazi.Media.

Facebook
fb-share-icon

Популярні новини

Стрічка новин

Стрічка новин