Боротьба за Харків. Хто продовжить справу Кернеса?

21.12.2022 в 12:17 Ексклюзив

Кернес - помер. Хто наступний мер?

17 грудня мер Харкова Геннадій Кернес помер на 62-му році життя в берлінській клініці “Шаріте”. Він лікувався від ускладнень коронавірусу з 17 вересня. Деякі харків’яни його запам’ятають як міцного “господарника”, а дехто згадає його гучні вислови, які давно вже стали інтернет-мемами. В будь-якому разі святе місце пустим не буває, а тому на довиборах люди проголосують за нового голову Харкова. Серед усіх претендентів найбільше шансів перемогти є у Ігоря Терехова від партії “Блок Кернеса - Успішний Харків “.

Пояснюємо чому.

Законодавчий фокус

Геннадій Кернес переміг 25 жовтня у першому турі на місцевих виборах. На той час інформацію про його стан його здоров’я ретельно ховали від суспільства. Близьке оточення казало, що все “буде нормально”, а Геннадія Адольфовича ми побачимо на першій сесії міськради нового, 8-го, скликання для прийняття присяги міського голови. Всі ці сподівання виявилися  марними.

Перша сесія міськради Харкова пройде без Керне... - Громада Харкiв
Сесія Харківської міськради

Розуміючи, що ситуації - патова (мер обраний, але не може приступити до виконання обов’язків) Харківська міськрада на сесії 2 грудня приймає рішення внести зміни до регламенту. Поправки підтримали 53 депутати з 84, 7 проголосували проти, ще 3 утрималися. Вони стосуються різних аспектів проведення сесій, але найбільшу увагу привернуло одне доповнення в правила проведення зборів ради. З’явилась посада головуючого.

Згідно Закону “Про місцеві вибори” якщо на час проведення першої сесії міський голова не зареєстрований як переможець виборів, про що повідомляє голова тервиборчкому, рада обирає тимчасову президію з числа 3-5 нових депутатів. Вони по черзі головують на пленарних засіданнях до обрання секретаря ради, який займе крісло голови.

Але в прийнятому регламенті вказано, що якщо на час проведення першої сесії міської голову обрано, проте він з поважних причина не бере участі в першому пленарному засіданні першої сесії, міська рада, шляхом прийняття рішення більшістю від присутніх депутатів на пленарному сесії, обирає з числа депутатів головуючого, який головує на пленарних засіданнях .

По суті, головуючий на деякий час отримує статус виконуючого обов’язки голови міської ради. Таким головуючим 8 грудня став Ігор Терехов, перший заступник Геннадія Кернеса. Варто зазначити, що його кандидатуру запропонував Геннадій Кернес, надіславши електронного листа з клініки “Шаріте”.

Переглянути вихідне зображення
Генадій Кернес в клініці “Шаріте” разом з Павлом Фуксом

Обрання Терехова головуючим надало можливість міській раді Харкова провести засідання без присутності Кернеса.

Сам Терехов запевнив журналістів, що міська рада діяла законно.

“У законі про місцеве самоврядування передбачається можливість створення і президії, і головуючого, і все це залежить від того, який регламент буде прийнятий депутатським корпусом”, - цитує слова Терехова видання “Комментарии”.

В цілому Терехов має рацію, оскільки в законі нічого не сказано про посаду головуючого та його повноваження. І подібна законодавча колізія і дозволила депутатам Харківської міськради прийняти подібні зміни до регламенту.

Потрібно тягнути час

Після того, як місцева рада достроково припинила повноваження мера, не пізніше, ніж на 15-й день після смерті міського голови секретар міськради повинен звернутися до Верховної Ради з клопотанням про призначення позачергових виборів. Клопотання мають розглянути протягом 90 днів з дня дострокового припинення повноважень померлого мера та поставити на пленарне засідання парламенту голосування за призначенні даті позачергових виборів, які проводяться двічі на рік: в останню неділю березня і останню неділю жовтня.

Якщо Рада не прийме рішення до кінця січня 2021 р (за 60 днів до 28 березня), нової датою для довиборів стає 31 жовтня 2021 р.

Можливими кандидатами на посаду міського голови стануть Ігор Райнін (кандидат від “Оппоплатформи”, який зайняв 2 місце на виборах мера Харкова 25 жовтня), “слуга народу” Олексій Кучер (отримав 3 місце) та Ігор Терехов, представник політичної сили Кернеса.

Переглянути вихідне зображення
Ігор Терехов

Результати місцевих виборів для “Слуги народу” були невтішними. За офіційними результатами, до облради “Слуга народу” провела лише 17 депутатів з 120-ти. Тому виставляти кандидатуру Олексія Кучера їм невигідно.

А ось підтримати кандидатуру Терехова Офіс Президента зможе. І результати певних домовленостей ми можемо спостерігати зараз.

Головою обласної ради від “Слуги народу” став кандидат від “Слуги народу” Артур Товмасян. Його підтримали депутати від “Блоку Кернеса - Успішний Харків”.

На запитання ведучої в ефірі “Тема дня” на “Суспільному”, чи було це рішення ціною голосування фракції “Слуга народу” за Ігоря Терехова від “Блоку Кернеса” на пост головуючого Харківської міської ради, Терехов став заперечувати.

“Ні, ні, прошу вас, давайте ми розділимо Харківську міську раду, Харківську обласну раду і Харківську обласну державну адміністрацію. Це абсолютно різні вертикалі влади. І давайте ми розділимо і не будемо об’єднувати одне з іншим. Це абсолютно різні речі і те, що стосується вчорашнього голосування стосовно моєї кандидатури, ні в жодному разі не говорить про завтрашнє голосування за Товмасяня”, — запевнив Терехов.

Але ведуча зазначила, що депутат міської ради Харкова Олексій Кучер розповів, що голосування за Терехова на посаду головуючого є результатом певних домовленостей.

“Це рішення, воно пов’язане з певними домовленостями, які ви побачите пізніше”, — процитувала журналістка слова Кучера.

“Це домовленість одна — стабільність в місті Харкові і стабільність в Харківській області”, — відповів Ігор Терехов.

Генадію Кернесу та його оточенню було важливо, щоб саме Ігор Терехов став головуючим, а, по суті, виконуючим обов’язки мера Харкова. Це дозволить йому на деякий час зберегти домовленості та баланс між політичними силами, які трималися завдяки Кернесу. Крім того, його зможуть підготувати на посаду голови одного з найважливіших міст України. Тому, можливо, “Слуга народу” відтягне голосування за призначення дати довиборів мера Харкова, оскільки кандидатура Терехова влаштовує Офіс Президента. А їм важливо не тільки мати “свою людину” у Харкові, а і не допустити перемоги “Оппоплатформи”.

Антон Візковський для Наразі.Медіа

Facebook
fb-share-icon

Популярні новини

Стрічка новин

Стрічка новин