60 років від першого польоту людини у космос
12.4.2023 в 10:46
Ексклюзив

12 квітня 1961 року вперше в історії людина полетіла в космос. 0 09:07 за московським часом космічний корабель “Восток-1” конструктора Сергія Корольова, пілотом якого був Юрій Гагарін, стартував з космодрому Байконур у Казахстані. Політ тривав 1 годину 18 хвилин, за цей час корабель один раз обігнув Землю, приземлившись біля міста Енгельс (зараз Саратовська обл. у РФ) о 10:55
“Всім показана мета. Чи не доведеться тепер почати літочислення з того дня, коли людина одним стрибком піднялася вище меж уяви?” – сказав з приводу цієї події французький письменник Луї Арагон.
Як обирали космонавта?
За рішенням Сергія Корольова, кандидати у космонавти для першого польоту у космос обиралися з військових льотчиків-винищувачів, які мали мати такі параметри: вік від 25 до 30 років, зріст не більше, ніж 170 см, вага не більше 72 кг, фізична витривалість, швидка реакція, психічна врівноваженість… З 20 претендентів обрали 6, одним з яких був Юрій Гагарін.
Цікавою є історія, через яку, ймовірно, саме Гагаріну пощастило стати першою людиною у космосі. Коли за 9 місяців до запланованого польоту 6 льотчиків зустрілися з Сергієм Корольовим для ознайомлення з космічним кораблем “Восток-1”, він запитав: “Чи є охочі ознайомитися з кабіною?”. Тоді Юрій Гагарін зробив крок уперед і, роззувшись, піднявся по сходах до кабіни. Цей вчинок вразив Сергія Корольова і він сказав своєму заміснику: “Оцей, мабуть, і полетить першим”. Так і сталося.
Не все під час польоту пройшло гладко. Зокрема із розсекреченої не так давно доповіді першого космонавта стало відомо: десять зі 108 хвилин Юрій Гагарін перебував на межі загибелі. Спусковий апарат не відокремлювався від космічного корабля.
Тварини, які були у космосі до людини
Першими у космосі тваринами були плодові мушки дрозофіли, відправлені США в 1947 році на висоту 68 миль (109,4 км) на ракеті V-2. Потім, з 1949 року, в США проводилися досліди з мавпами. Спочатку вони гинули при посадці, перша повернулася живою лише у вересні 1951 року. Проте того ж року у липні з полігону Капустин Яр здійнялись на висоту 110 км собаки Циган і Дезік. Саме вони стали першими високорозвиненими тваринами, які перетнули лінію Кармана та повернулися живими.

Першою досягла орбіти землі собака Лайка у 1957 році, однак вона загинула. Першим у світі орбітальним польотом тварин, що повернулись живими, став запуск “Супутник-5” з собаками Білка та Стрілка 19 серпня 1960 року, проте апарат, що повернув їх на землю, став другим після американського супутника “Discoverer-13”, який за 9 днів до того успішно повернувся з космосу.

Значення події
У період Холодної війни між СРСР та США загострилося протистояння у лідерстві “на всіх фронтах”, зокрема важливим було бути першим у космічному просторі. Політ радянського космонавта в космос став тріумфом космічної програми СРСР над США та використовувався як доказ абсолютної переваги до лютого 1962 року, коли американський космонавт Джон Глен зробив перший пілотований орбітальний політ. Наразі першість у космосі однозначно належить США. А чи могли тоді уявити, що за 60 років люди посягнуть на колонізацію Марса?

Раніше повідомлялося, що Україна обрала американську компанію SpaceX Ілона Маска для запуску супутника дистанційного зондування землі “Січ 2-30 (2-1)”.
Тетяна Романова для Narazi.Media.