2 роки від дня масових вбивств мусульман у Крайстчерчі

15.3.2023 в 10:35 Ексклюзив

15 березня 2019 року австралієць Брентон Таррант вчинив терористичний акт проти мусульман у новозеландському Крайстерчі

Він розпочав стрілянину під час п’ятничної молитви у мечеті Ан-Нур, а після розправи над вірянами, вирушив у Ісламський центр Лінвуд. Свої дії терорист транслював в прямому ефірі на Facebook Life. Всього у той день загинула 51 людина, а ще 40 отримали поранення. Ця подія визнана найбільшим терактом в історії Нової Зеландії.

Підготовка теракту

Таррант розпочав планувати атаку ще у 2017 році, коли переїхав до Нової Зеландії з Австралії. Поштовхом до цього стала загибель шведської школярки Еббі Акерлунд в результаті теракту, здійсненого ісламістами в Стокгольмі у квітні 2017 року. Свої політичні погляди Брентон Таррант виклав у маніфесті “The Great Replacement” (“Велике заміщення”), посилання на який він розмістив у своєму Twitter-акаунті, а за кілька хвилин до скоєння злочину розіслав його електронною поштою 30-ом людям, зокрема й офісу прем’єр-міністра.

Man claiming responsibility for New Zealand massacre posts racist manifesto
Сорінка Тарранта у Twitter

У маніфесті він говорить про ненависть до мігрантів та призиває до їх геноциду, також зазначає імена тих, хто надихнув його на цей терористичний акт (Андерс Брейвік, Ділан Руф, Антон Патерсон). Сам Брентон Таррант називає себе екофашистом.

Бойовик не тільки підготував план дій, а й продумав музичний супровід під час дороги до місця злочину. На початку трансляції лунає патріотична сербська пісня “Serbia strong”, приспів якої став інтернет-мемом “Remove kebab” (“Знищити кебаб (кебабом зневажливо названо мусульман - ред.)).

“Serbia Strong”, оригінал

Злочинець мав при собі 5 одиниць вогнепальної зброї: 2 напівавтоматичні гвинтівки, 2 рушниці та гвинтівку важільної дії. На зброї та магазинах для неї різними мовами були написані події, дати та імена, пов’язані з історичними конфліктами та війнами між мусульманами й християнами, ісламськими терактами.

Українське ім’я на зброї

Співробітник Інституту гуманітарних досліджень у Відні, дослідник європейських правих Антон Шеховцов написав у своєму дописі у Twitter-і: “Одне з імен, написаних на зброї правого терориста Брентона Тарранта, – українською мовою: «Павло Сергійович». Це, найімовірніше, Павло Лапшин, український правий терорист, засуджений до 40 років у Великобританії”.

2013 року суд у Лондоні виніс вирок обвинуваченому у вибухах біля мечетей українському аспірантові Павлові Лапшину – його засудили до довічного ув’язнення. Мінімальний термін, який він має провести за ґратами, – 40 років. Після цього терміну він зможе подати прохання про перегляд вироку.

Лондонский террорист из Днепра попал в Википедию | ВЕСТИ
“Лондонський терорист” Павло Лапшин

Павло Лапшин - уродженець Дніпра. Він виїхав до Великобританії на стажування у компанії. Батьки та друзі стверджують, що хлопець дуже спокійний і ніколи не дотримувався радикальних поглядів.

Вирок суду

New Zealand mosque shooter Brenton Tarrant given life in prison for  'wicked' crimes, Australia/NZ News & Top Stories - The Straits Times
Брентон Таррант під час оголошення вироку суду

У серпні 2020 року суд Нової Зеландії виніс вирок щодо терориста: довічне ув’язнення без права дострокового звільнення. Наразі це найсуворіший вирок в історії новозеландського правосуддя.

Романова Тетяна для Наразі.Медіа

Facebook
fb-share-icon

Популярні новини

Стрічка новин

Стрічка новин