День Державного Прапора України

23.8.2023 в 11:42 Суспільство

Державний прапор – один з офіційних символів суверенітету країни, що уособлює самобутність та спадкоємність її державотворчих традицій, є втіленням національної єдності, честі та гідності, віковічної історії

Про державний прапор України на НАРАЗІ.МЕДІА.

Українці святкують День Прапора України ще з 2004 року відповідно до  Указу Президента: “На вшанування багатовікової історії українського державотворення, державної символіки незалежної України та з метою виховання поваги громадян до державних символів України постановляю установити в Україні День Державного Прапора України, який відзначати щорічно 23 серпня“. Затвердження самого прапора було на 12 років раніше, а саме 28 січня 1992 року ВРУ постановила: “Затвердити Державним Прапором України національний прапор, що являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої – синього кольору, нижньої – жовтого кольору, зі співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3”.

Символіка кольорів

Найпоширенішою версією символіки кольорів нашого прапору є така, що тлумачить синій колір як небо, а жовтий – як золоті поля пшениці. Однак є й безліч інших версій, з якими варто ознайомитися. З релігійного погляду жовтий уособлює Творця, а синій – все земне; також зауважують символізм двох головних природних стихій: води і вогню.

Історія

Перша історична згадка синьо-жовтого поєднання кольорів в офіційній символіці датується 1256 роком, коли було засновано Львів. Ці кольори також були поєднані у гербі Галицько-Волинської держави, більшості міст України, а найперше – на гербі Володимира Великого, де було зображено золотий тризуб на синьому тлі. Синьо-жовте поєднання можна знайти й на прапорах часів козаччини: найчастіше на синьому тлі зображали золотисто-жовті орнаменти. Упродовж  історичного становлення Української держави  прапор у таких кольорах був символом боротьби за національні та соціальні права українського народу: 25 березня 1917 року під синьо-жовтими прапорами відбулася 25-тисячна маніфестація солдатів-українців і студентської молоді в Петрограді, а 1 квітня 1917 учасники української національної маніфестації в Києві несли 320 національних прапорів, а солдати  київського гарнізону – синьо-жовті знамена з написами: “Вільна Україна”, “Вічна пам’ять борцям за волю”, “Війна до перемоги”.  Синьо-жовтий прапор був офіційно визнаний Українською Центральною Радою, яка 22 березня 1918 року ухвалила закон, що затверджував це поєднання кольорів як стяг Української Народної Республіки.

Герб Галицько-Волинської держави

Український прапор VS СPCP

За часів СРСР були поодинокі спроби піднести український прапор. Зокрема, 1 травня 1966 року над будинком Київського інституту народного господарства у Києві (нині КНЕУ) замість червоного прапора зранку височів синьо-жовтий. Зважаючи на те, що  ця будівля розташована біля заводу “Більшовик”, де робітники та студенти зранку формуватимуть колони для першотравневої демонстрації й побачать прапор. Це мало викликати резонанс (і, звичайно, викликало гнів більшовиків). Через дев’ять місяців КДБ вдалося  знайти хлопців, які вивісили прапор: патріотами виявились студент вечірнього відділення наргоспу  Георгій Москаленко та робітник Віктор Кукса. Вони отримали 3 та 2 роки таборів суворого режиму відповідно.

 22 липня 1976 року в Монреалі на XXI Олімпійських іграх під час змагань гандбольних команд СРСР і Румунії студент із Торонто Любомир Шух вимахував українським прапором, за що був видалений з арени. Речник Організаційного комітету Олімпійських ігор пояснив, що дії студента мали ознаки політичного протесту, а “потенційно небезпечний” прапор “міг призвести до заворушень”.

 27 липня 1976 року під час півфіналу з футболу між збірними НДР і СРСР, у складі якої переважали гравці з київського “Динамо”, 150 українців вивісили плакат із надписом: “Свобода Україні!”. У другому таймі 20-річний Данило Мигаль із Тандер-Бей (Онтаріо) вибіг на поле у вишиванці та із синьо-жовтим прапором, вигукуючи слова “Свобода Україні!” і танцюючи гопака. Акція тривала 15 секунд, після чого поліція вивела його зі стадіону.

Володимир Зеленський на всеукраїнському форумі «Україна 30. Імідж України» розповів, що у географічному центру України (північна околиця села Мар’янівка, що на Черкащині) на День Державного Прапора зведуть монумент єдності: “23 серпня, в День Державного Прапора, в географічному центрі України буде зведено монумент єдності України. В ньому, і одночасно по всій країні, в усіх областях на центральних площах міст державний прапор буде підійматися в небо з гордістю за свої символи і з вірою, що незабаром він замайорить на всіх її суверенних територіях”.

Також відомо, що у День Незалежності України відбудеться засідання щодо затвердження Великого Герба, для прийняття відповідного рішення необхідно буде щонайменше 300 голосів. Уторік  на честь свята у Києві між монументом “Батьківщина-Мати” та дзвіницею Києво-Печерської лаври було встановлено флагшток заввишки 90 метрів, а розмір прапору становить 16 на 24 метри. Наразі він є найвищим в Україні.

Найвищий в Україні флагшток заввишки 90 м

Проєкт Великого Герба України

Україна на Олімпійських іграх: що змінилось та чи “раніше було краще”?

Facebook
fb-share-icon

Популярні новини

Стрічка новин

Стрічка новин