Рада прийняла законопроєкт про цивільну вогнепальну зброю у першому читанні

23.2.2023 в 12:41 Суспільство

Депутати Верховної Ради прийняли законопроєкт “Про право на цивільну вогнепальну зброю” у першому читанні

За відповідний законопроєкт проголосували 274 депутати, передає Наразі.Медіа.

Цей законопроєкт, лібералізуючи з одного боку обіг цивільної вогнепальної зброї в Україні, одночасно посилює відповідальність за її незаконне використання.

Згідно з Законом, планують створити Єдиний державний реєстр цивільної вогнепальної зброї, а також інформаційно-довідкову систему для видачі медичного висновку про відсутність медичних протипоказань, які перешкоджають отриманню документу на цивільну вогнепальну зброю.

Право на отримання Посвідчення власника зброї матимуть дієздатні (тобто повнолітні) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають на території України. Для порівняння, зараз отримати дозвіл можуть лише особи, які досягли 21-річного віку.

В Україні цивільна вогнепальна зброя поділяється на такі категорії:

А – автоматична вогнепальна зброя;
В – гладкоствольна короткоствольна вогнепальна зброя (травматична);
С – короткоствольна вогнепальна зброя, (за виключенням гладкоствольної короткоствольної (травматичної) зброї);
D – довгоствольна вогнепальна гладкоствольна зброя;
Е – довгоствольна вогнепальна нарізна і комбінована вогнепальна зброя

Право на отримання категорії зброї В мають виключно особи, професійна діяльність яких пов’язана із ризиком, для захисту життя і здоров’я внаслідок можливого вчинення щодо них відповідних протиправних діянь, а саме судді, прокурори, поліціянти, приватні виконавці, приватні детективи, нотаріуси, адвокати, журналісти, працівники органів державного екологічного контролю, працівники спеціальних підрозділів органів охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, а також особи, які обіймали посади у військових формуваннях та правоохоронних органах

Право на отримання категорії зброї С мають спортсмени – громадяни України, які досягли 18-річного віку, що не рідше ніж два рази на рік брали участь у всеукраїнських або міжнародних спортивних змаганнях в складі збірних команд України та мають спортивне звання не нижче майстра спорту України з видів спорту, у правилах спортивних змагань яких передбачене використання спортивної вогнепальної зброї.

Вогнепальна зброя категорії С, яка відповідно до особливостей цього закону належить фізичним особам, за виключенням нагородної вогнепальної зброї, не може зберігатися за місцем проживання чи іншого володіння власника та повинна бути передана на зберігання в стрілецький тир або стрільбище.

Транспортування цивільної вогнепальної зброї та боєприпасів повинно здійснюватися у спеціально призначених для цього засобах (чохол, кейс тощо) у спосіб, що забезпечує безпеку власнику та навколишнім, їх надійне зберігання та унеможливлює безперешкодний доступ до них сторонніх осіб. Цивільна вогнепальна зброя під час транспортування повинна знаходитися в розрядженому стані (без боєприпасів у патроннику чи магазині, у тому числі запасному або знятому).

Без спеціального дозволу та з дотриманням усіх норм безпеки громадяни зможуть використовувати конструктивно схожі з вогнепальною зброєю вироби, як-от: пневматична зброя калібру до 4,5 мм і швидкістю польоту метального елементу до 100 м/с, пристрої під патрон “Флобера” калібру до 4,0 мм, пристрої для подачі звукових або світлових сигналів, нейтралізована зброя.

Водночас вводяться обмеження на володіння:

  • гладкоствольна короткоствольна вогнепальна зброя, призначена для стрільби патронами, спорядженими гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії калібром менш як 6 мм.
  • нарізною зброєю калібром понад 127 мм, якщо швидкість польоту його кулі перевищує 700 м/с;
  • револьверами;
  • довгоствольною гладкоствольною вогнепальною зброєю калібром більш як 27 міліметрів;
  • накладними нарізними стволами до гладкоствольної вогнепальної зброї;
  • бойовими припасами бронебійного, вибухового чи запального, а також снарядами для подібних бойових припасів;
  • бойовими припасами, спеціально сконструйованими для посилення пробивної та вражаючої дії.

Окрім цього, власникам вогнепальної зброї буде дозволено використовувати її для захисту життя, здоров’я або власності в разі необхідності.

Раніше також повідомлялося, що Верховна Рада ухвалила в другому читанні Закон про захист політв’язнів і військовополонених у російсько-українській війні, та членів їхніх сімей. Він передбачає створення електронної бази з інформацією про згаданих осіб, а також виплату їм грошової допомоги.

Facebook
fb-share-icon

Популярні новини

Стрічка новин

Стрічка новин