Україна на Олімпійських іграх

8.8.2023 в 14:02 Спорт

Українці беруть участь в Олімпійських іграх ще з 1896 року, проте власна українська збірна вперше була представлена на літніх ОІ 1994 року (1992 року після розпаду СРСР Україна була частиною Об’єднаної команди)

Що змінилось та чи “раніше було краще”?

Чисельність збірної України на літніх Олімпійських іграх

Поглянувши на графік, одразу видно, що за останні роки кількість олімпійців у збірній України зменшилась (якщо раніше було понад 200 спортсменів, то цього річ всього 157), кількість медалей теж. Що спричиняє відтік спортсменів та як заохотити молодь  залишитись в українському спорті?

Артур Палатний, керівник виконкому “УДАР”, зауважив, що найменша за роки незалежності збірна України – наслідок недостатнього фінансування масового спорту у державі. На його думку, великий спорт починаються з подвір’я багатоповерхівки та обладнаного шкільного спортзалу, тому якщо поновити фінансування спортивних шкіл та забезпечити тренерам гідну оплату праці, то можливість здобути олімпійські медалі зросте.

Свої серед чужих

Звернувши увагу на проблему нечисельної української збірної, не можна не згадати українських спортсменів, що виступають під прапорами інших держав на ОІ.

Олександр Бондар, який спеціалізується на стрибках у воду, до 2014 року представляв Україну, а вже цього року виступає за РФ (олімпіаду в Ріо-де-Жанейро пропустив, адже Росія не виплатила Україні за нього грошову компенсацію). Сам спортсмен зауважує, що змінив прапор не з політичних причин: одружився з російською стрибункою у воду Катериною Федорченковою та переїхав у Москву (змінивши паспорт). Уродженець Сімферополя боксер Гліб Бакши після анексії представляє Кемеровську область, а волейболістка Наталя Гончарова змінила громадянство ще 2010 року: прийняла запрошення виступати за Росію та того ж року стала чемпіонкою світу, за рік до неї у російську збірну пішла гімнастка Анастасія Близнюк.

Азербайджанська збірна має аж 7 спортсменів українського походження: дзюдоїстка Ірина Кіндзерська, каратистка Ірина Зарецька (чемпіонка світу 2018), легкоатлетка Ганна Скидан, що спеціалізується на метанні молота і штовханні ядра, гімнастка Єлизавета Лузан, плавець Максим Шемберев, борчиня Марія Стадник, тріатлоніст Ростислав Пєвцов. Для більшості зі спортсменів причиною зміни громадянства стали кращі умови для кар’єрного зросту у новій країні та фінансові труднощі на Батьківщині.

Плавчиня Вікторія Солнцева, що тренувалася і мешкала в Ялті, після сумнозвісних подій 2014 року прийняла рішення виступати за Туреччину, а легкоатлетка Ганна Міненко (Князєва), стрілок Сергій Ріхтер представляють Ізраїль. Олена Потапенко, що займається сучасним п’ятиборством, виступає під прапором Казахстану з 2015 року, на ОІ в Ріо посіла 10-те місце і це стало найкращим результатом країни у жіночому п’ятиборстві  за всю історію змагань.

Українка Ганна Міненко - прапороносець Ізраїлю на ОІ-2020

Маємо й історії наших тренерів у Японії, які не залишили своєї діяльності. Киянин Олег Мацейчук 2003 року переїхав тренувати японців фехтуванню на шпагах, що на той момент у країні було на самих початках. Завдяки Олегу вже на Олімпійських іграх 2008 Юкі Ото здобув першу срібну медаль (тепер очолює Японську федерацію фехтування та є віцепрезидентом Міжнародної федерації фехтування). Наш співвітчизник Олександр Горбачук є головним тренером японської збірної з фехтування на шпагах з 2009 року, його вихованець Масару Ямада посів 6-те місце на цьогорічній олімпіаді в Токіо. Харків’янка Лариса Денисенко тренує японців їзді на конях, цей вид спорту для Японії не є традиційним тому такі спеціалісти “на вагу золота”.

Медалі та рейтинг 2020 (2021)

Станом на 8 липня Україна здобула 19 медалей, з яких 1 золота, 6 срібних та 12 бронзових, що дозволили посісти 44 місце у загальному рейтингу. Двократний чемпіон світу та срібний призер Олімпіади 2016, нардеп Жан Беленюк посів перше місце у греко-римській боротьбі у ваговій категорії до 87 кг: у фіналі він змагався з угорським борцем Віктором Леринцем, якого переміг з рахунком 5:1.

Жан Беленюк

Срібні медалі здобули: плавець Михайло Романчук у запливі на 1500 метрів вільним стилем, борець греко-римського стилю Парвіз Насібов у категорії до 67 кг,  каратистка Анжеліка Терлюга в категорії до 55 кг, велосипедистка Олена Старікова у дисципліні спрінт (велотрек), боксер Олександр Хіжняк у категорії до 75 кг, Людмила Лузан та Анастасія Четверікова у каное на двох на дистанції 500 м.

“Бронзу” взяли: дзюдоїстка Дар’я Білодід в категорії до 48 кг, Ігор Рейзлін у фехтуванні на шпагах, дует Олени Костевич та Олега Омельчука у стрільбі з пневматичного пістолета на 10 м, тенісистка Еліна Світоліна, Ірина Коляденко у вільній боротьбі в категорії до 62 кг та Алла Черкасова в категорії до 68 кг, Михайло Романчук у запливі на 800 м вільним стилем, синхроністки Марта Федіна та Анастасія Савчук в артистичному плаванні в дуеті, а також з іншими спортсменками у командному синхронному плаванні, Людмила Лузан у веслуванні на каное 200 м, стрибунка у висоту Ярослава Магучих, каратист Станіслав Горуна, який виступав у куміте у ваговій категорії до 75 кг. Деякі з олімпійських медалей Україна здобула вперше, зокрема з індивідуального веслування на каное та артистичному плаванні.

Раніше повідомлялося, що у РФ обурилися через кричалку українських фанів: вимагають покарання.

Facebook
fb-share-icon

Популярні новини

Стрічка новин

Стрічка новин