23 лютого: чому саме в цю дату був “День захисника вітчизни”

23.2.2023 в 15:33 Армія

В СРСР День радянської армії святкувався 23 лютого, а деякі країни пострадянського простору відзначають його й зараз. Чому обрали саме цей день?

В Україні теж відзначали це свято, але указом президента у 2014 році воно було скасовано.

Легенда про подвиг та перемогу

Для кожного громадянина СРСР було відомо, що 23 лютого в 1918 році сформувалася Червона армія. Також в Радянському Союзі розповідали та пишалися тим фактом, як загони радянської армії розбили німецькі війська під Псковом і Нарвою. Але це неправда. Таких історичних подій не було.

До 1923 року свята в цей день не існувало, а у 23-му році відзначили відразу п’яту річницю створення більшовицької армії. Саме тоді ця дата почала відзначатися як День заснування більшовицьких збройних сил.

Цю легенду та ідеологію придумав сам Йосип Сталін, але через 20 років. Як в антиутопії “1984” Джорджа Оруелла, Сталін просто зробив з ганьби більшовиків історію, якою можна пишатися.

Як все відбувалося насправді

У 1918 році Німеччина, яка на той час була союзником УНР, перейшла в наступ. Дата 23 лютого була днем перемоги Кайзерівської Німеччини й також днем капітуляції Росії. Німецька армія захопила величезну частину Росії, завдяки поразці більшовиків. Величезна частина земель була завойована лише за два тижні.

1918: Головне, чого хотіли німці в Києві, аби Україна жила за законом |  АРГУМЕНТ
Солдати кайзерівськох Німеччини у Києві, 1918 рік

Історична довідка

Вранці 23 лютого Німеччина виступила з вимогами, вони були мирними. Німці хотіли, щоб Петроград визнав незалежність: Литви, Латвії, Естонії, Фінляндії та України. Більшовики погодилися з ультиматумом і в результаті Брест-Литовського договору Росія втратила частину своїх територій. Цікаво, що саме тоді наша країна могла здобути повну незалежність.

 
Фрагмент монументу в честь перших боїв Червоної армії у Хрестах (приміський мікрорайон Пскова), спорудженого у 1969 р. На ньому червоноармійці таки здобули перемогу над німцями

Підписання Брестського миру між Україною і Центральними державами стало серйозним ударом по позиціях Радянської Росії, оскільки вже 31 січня (13 лютого) делегація УНР звернулася до Німеччини й Австро-Угорщини з проханням про допомогу проти радянських військ. Брестський мир був цвяхом у кришку труни імперії. Більшовики цілеспрямовано дезорганізовували наявну армію, а нову ще не створили. Коли в 18-му році Німеччина почала атаку на Петроград, захистити країну було вже нікому. У Петрограді почали записувати добровольців у Червону армію тільки 21 лютого, тобто після початку наступу німців.

Історики відзначають, що до вечора 23 лютого німці перебували в 55 км від Пскова і в 170 км від Нарви. Ніяких боїв у цей день не зафіксовано ні в німецьких, ні в російських військових архівах. В Псков німці вступили практично без єдиного пострілу увечері 24 лютого. На Нарвському напрямку німецькі війська розпочали наступальну операцію лише 25 лютого й завершили її до ранку 4 березня. Зайнявши лінію Нарва – Псков, німці самі собою зупинилися.

Німецькі піхотинці часів Першої світової

Що святкується 23 лютого

Судячи з того, що 23 лютого не було жодного бою, а день створення Червоної армії належить до іншої дати, традиція святкувати - це просто помилка. Потім її обіграли вигаданими перемогами, щоб відвернути увагу від поразки. Відповідно святкування 23 лютого - це один з головних міфів Росії.

Німеччина зупинила сертифікацію “ПП-2” через останні дії Путіна.

Facebook
fb-share-icon

Популярні новини

Стрічка новин

Стрічка новин