“Зовнішнє управління Україною”. Кому вигідна наша слабкість?

25.1.2023 в 16:56 Ексклюзив

Усе частіше в ефірах українських телеканалів можна побачити повідомлення про “зовнішнє управління” країною. Такі меседжі з’являються на мовниках пов’язаних з проросійськими силами - але не завжди.

Журналіст Наразі.Медіа Олег Хіора допоможе згадати коли та як наші міжнародні партнери використовували слабкість українського держапарату в своїх цілях.

Більша частина меседжів про зовнішнє управління Україною продукується телеканалами з орбіти впливу Віктора Медведчука: “ЗІК”, “112”, “Ньюсван”. Про зовнішній вплив на Україну також згадував президент Росії Володимир Путін під час інтерв’ю “20 питань Путіну” та ціла низка “експертів” та “політтехнологів”.

24 листопада минулого року під посольством США в Києві ОПЗЖ проводили акцію, імітуючи із себе борців за незалежність України, які чинять опір американському втручанню. На акцію збирали людей через телеграм-канали для пошуку роботи. 

Акція протесту / Фото: newsone

Приміряючи на себе маску патріотів, люди із сфери впливу Медведчука борються проти ефимерного “зовнішнього впливу” та асбстрактного “втручання” в українські справи. 

Насправді коли подібні постаті та їх політсили розповідають про зовнішнє  втручання, то вони не просто резонують з російськими наративами, а переказують їх для українською аудиторії.

Сама ситуація виглядає, як чергова конспірологія російського ґатунку в стилі істерії щодо вишок 5G, тому що про “зовнішній вплив” кажуть всі і скрізь, проте майже ніколи не уточнюється вплив кого і на що саме. 

Тож давайте розберемося у всіх цих впливах на Україну.

Ядерне роззброєння

Провідні держави світу були серйозно стурбовані наявністю в України третього за потужністю ядерного арсеналу в світі станом на 1991 рік. 

5 грудня 1994 року в столиці Угорщини був підписаний “Будапештський меморандум”, який гарантував Україні безпеку, після передачі ядерної зброї партнерам. Позаяк, ми на власні очі можемо побачити, що рівно за 20 років після його підписання Україна отримала війну, а західні партнери банально “кинули” нас. Провідні держави світу працювали в унісон і в результаті досягли мети.  До слова: Північна Корея й понині шантажує США завдяки своїм боєголовкам. 

За оцінками експертів, після розпаду СРСР Україна мала до 6 тис. ядерних зарядів. Це вдвічі більше ніж нараховували ядерні запаси Великої Британії, Франції і Китаю. США  на той час мали 22 тис., Росія більше 30.

Захоплення Росією Криму та Донбасу

“Зелені чоловічки” - російські військові в Криму в 2014 році

За багато років до окупації Криму та війни на Донбасі Росія проводила комплекс активних заходів для підготовки цих подій. Зовнішнє втручання було як видимим суспільному оку, так і невидимим. 

Із видимих заходів можна виокремити постійні візити Путіна у Крим (наголошення на своїй присутності в регіоні), намагання усіма правдами та неправдами зберегти Чорноморський флот РФ у Криму та помпезні події за участю найвпливовіших осіб російського уряду.

Також можна додати створення і підтримка проросійських громадських організацій та політичних сил як на Донбасі так і в Криму. Саме вони у результаті стали основною рушійною силою “русского мира”.  

Рабочий визит Владимира Путина на Украину 24 июля 2010 года - последние  новости сегодня - РИА Новости

Тіньова сторона втручання полягала в підкупі держслужбовців та силовиків. В результаті під час анексії Криму більше ніж 90% місцевого главку СБУ перейшло на сторону окупантів. Таж сама ситуація сталася і в Донецьку та Луганську. 

Крім того, проводилися заходи по деморалізації ЗСУ направлені на створення ситуації під час якої українські військові не змогли прийняти «рішення на постріл». Бо стріляти довелося б чи то в «законних» представників влади, чи то в беззбройний народ. 

У результаті Україна втратила Крим та частину Донбасу, а підписаний  в 1994 році “Будапештський меморандум” жодним чином не допоміг зберегти територіальну цілісність.

Байденгейт

Джо Байден та Хантер Байден

У 2014 році син новообраного президента США Джо Байдена - Хантер Байден став членом Наглядової ради компанії Burisma, яка належить українському бізнесмену Миколі Злочевському. Під час роботи Віктора Шокіна (2015-2016рр) на посаді генпрокурора компанія Bursima була об’єктом ряду кримінальних справ. Проте така ситуація заважала сину майбутнього президента США і завдяки своєму впливу на українських високопосадовців Хантер Байден зміг вирішити свої питання.

16 лютого 2016 року президент Порошенко попросив Шокіна піти з посади, бо його відомство “не змогло заручитися довірою суспільства”. Але насправді це відбувалося через тиск представників Демократичної партії на українську сторону. 

У 2018 році Джо Байден заявляв, що погрожував українським посадовцям не дати кредит, якщо вони не звільнять Шокіна. Через вплив з боку США Шокін був змушений припинити розслідування стосовно компанії Burisma та піти з займаної посади. 

Ліс кругляк

У квітні 2015 року Верховна Рада ухвалила закон, яким на десять років запровадила мораторій на експорт лісу-кругляку.

Наступного року президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер заявив, що Україна не зможе отримати 600 мільйонів євро допомоги через невиконання умов кредиту. На думку єврокомісара запроваджений мораторій на експорт лісу суперечить угоді про зону вільної торгівлі з України з ЄС.

Арбітражні суди з приводу українського лісу тривали по грудень 2020 року, поки суд не виніс остаточне рішення, за яким частково підтримав Україну в “праві обмежувати експорт лісу за певних обставин”.

За словами заступника міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Тараса Качки “хижацький попит з боку компаній ЄС є рушієм незбалансованого експорту лісу”.

Слід зауважити, що в ЄС діє заборона на вирубку лісів. Через це з’являється “хижацький попит” на українську деревину. Такі дії західних партнерів можна розцінювати як втручання у внутрішні справи України, тому що наші партнери всіма силами намагалися отримати українську деревину і їх особливо не цікавить екологічна складова питання.

За даними британської організації Earthsight, яка займається вивченням проблем незаконної вирубки лісів у світі, у 2018 році Україна стала найбільшим експортером нелегальної деревини в ЄС.

Висновки не втішні

Насправді ж словосполучення “зовнішній вплив” використовує російська пропаганда та її українські сателіти. Використовують скрізь де бачать вплив  геополітичних супротивників: США, транснаціональних корпорацій, посольств країн ЄС, фондів та західних інституцій в цілому. Від місії МВФ і до партії “Голос”. 

Якщо ж відійти саме від російського понятійного апарату та подивитися на ситуацію без зайвих “фільтрів”, то ми дійсно можемо побачити цілий ряд ситуацій, як дуже схожі на зовнішнє втручання. Почалися вони не сьогодні та не вчора, а одразу ж після отримання Україною незалежності. 

Факт втручання в українську політику це справа рук не тільки Сполучених Штатів та країн ЄС, а й звісно ж Російської Федерації. А деколи навіть всіх і одразу. 

Facebook
fb-share-icon

Популярні новини

Стрічка новин

Стрічка новин