Вірусні пандемії - як виживало людство

13.2.2023 в 17:37 Ексклюзив

Наразі у світі розповсюджується епідемія коронавірусу під назвою CONVID-19. Проте населенню планети відомий вже не один такий випадок. Як раніше людство переживало і боролося з вірусними пандеміями?

В інтернеті багато інформації щодо захворювань, їх симптомів та ліків від них. За перших ознак хвороби більшість людей намагається лікуватися самостійно, проте це не завжди правильно.

При виникненні вірусного захворювання багато хто вважає, що потрібно вживати антибіотики. Але це хибна думка. Антибіотики дозволяють боротися з мікробами - шкідливими клітинами. Тоді як віруси, мають зовсім іншу природу.

Що таке віруси?

На відміну від бактерій, віруси - це неклітинні форми живих організмів. Основні їх складові - генетичний код (ДНК або РНК) і білкова оболонка. По суті вони є внутрішньоклітинними паразитами, які вбудовуються у клітину і з її допомогою виробляють подібні до себе вірусні частки - віріони.

Результат пошуку зображень за запитом віруси

Вражають такі хвороби не тільки людину, а й тварин і, навіть, рослини. Також кожен вірус має свій діапазон ураження, існує так званий видовий бар’єр. Наприклад, віспою хворіє лише людина, а чумкою - лише деякі хижаки. Сьогодні науковцям відомо більше, ніж 6 тисяч вірусів. Всього ж їх декілька мільйонів.

Чому з вірусами так важко боротися?

Люди постійно зіштовхуються з різноманітними вірусами. Майже всі вони знайомі нашому організму, і з переважною більшістю імунітет бореться власними силами. Проте їх еволюція відбувається дуже швидко. Іде постійна “гонка озброєнь” між вірусами і живими організмами. Коли одні штами мутують - у нашого “ворога” з’являється нова зброя і виникає пандемія. Такі випадки знайомі історії і, навіть, сучасній Україні.

Іспанський грип

Епідемія іспанського грипу була найбільшою за смертністю пандемією грипу за історію людства. У 1918–1919 роках у всьому світі від неї померло більше 100 млн людей (5,2% населення планети). Заразилися більше, ніж 400 млн людей (20% населення планети).

Припускають, що цей вірус виник в результаті рекомбінації генів грипу птахів і людини. Спалах іспанки почався в кінці Першої світової війни.

До речі, назву грип отримав завдяки тому, що Іспанія не брала участі у Першій світовій, тому на неї не розповсюджувалась військова цензура. Ця країна першою оголосила про спалах хвороби.

У травні 1918 року в Іспанії було заражено вже 8 млн (38% населення країни). Заразився і король Альфонс XIII, але йому вдалося вилікуватися. Що характерно для іспанки - жертвами грипу були молоді і здорові люди віком 20-40 років. Діти та літні практично не підпадали під ризик заразитися.

Іспанка у світі

Імунітет військових під час Першої світової був ослаблений хімічними атаками. Це спричинило страшні епідемії грипу у військах. В індійській армії було заражено 22% військовослужбовців, більшість з них померла.

Наприкінці війни через переміщення великої кількості солдат і завдяки технічному прогресу (потяги, дирижаблі, швидкісні кораблі), хвороба дуже швидко поширилася по всій планеті.

У багатьох країнах майже на рік закрили публічні місця, школи, театри і церкви. Подекуди був введений військовий режим. У США, навіть, були заборонені рукостискання.

Хроніки свідчать про дуже високу смертність. Не вистачало місця на кладовищах аби поховати померлих. Викопували масові могили. Людей ховали десятками без трун і обрядів. Були міста, де всі медики були хворими на іспанку.

Іспанський грип за перші 25 тижнів епідемії вбив майже 25 млн людей. Для такої кількості жертв СНІДу знадобилося 25 років.

Свинячий грип, або атипова пневмонія

Пандемію 2009 року спричинив вірус того ж типу (A/H1N1), що й іспанка. Хоча за смертністю свинячий грип був набагато менше. На початку епідемії було інфіковано багато людей у Мексиці, тому вірус ще називають “мексиканським”.

Хвороба мутувала серед свиней, подолала видовий бар’єр і вразила людство. Аналогічно “іспанці” новий вірус вражав, в першу чергу, молодих дорослих, а не дітей та людей похилого віку, як це типово для інших видів грипу.

У березні та квітні 2009 року було зареєстровано понад 1000 випадків підозри на свинячий грип у Мексиці і південно-західних штатах США. Штам був незвичайно заразним, викликавши на початку 81 підтверджений летальний випадок, в основному в Мехіко.

27 квітня 2009 року Всесвітня Організація Охорони здоров’я підвищила ступінь небезпеки до 4-го рівня, і вже 30 квітня на екстреному засіданні рівень був підвищений до 5-го.

Свинячий грип в Україні

Для попередження епідемії Державний комітет ветеринарної медицини України 27 квітня 2009 року заборонив ввозити свиней та свинину із країн з епідемією. Також МОЗ створило штаб по запобіганню появи свинячого грипу.

2 червня 2009 року в Україні підтверджено перший випадок захворювання свинячим грипом у 24-річного парубка, який прибув у Київ із США.

28 жовтня 2009 року завдяки засобам масової інформації на заході України почалася паніка (серед людей поширюються чутки, що люди масово помирають від невідомої форми пневмонії) в аптеках закінчилися ватно-марлеві пов’язки, антибіотики.

30 жовтня 2009 тодішній Міністр охорони здоров’я України Василь Князевич повідомив, що в Україні почалася епідемія каліфорнійського грипу A/H1N1. Кількість хворих на ГРВЗ становила близько 40 тисяч. Померло 30 людей. Особливо загострилася ситуація в Тернопільській області, де всього за годину епідемії було зареєстровано близько 30 тисяч хворих.

Уряд закрив 9 областей на карантин, також на три тижні було зачинено всі українські навчальні заклади.

Кінець епідемії атипової пневмонії

У серпні 2010 року Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила про завершення пандемії грипу A/H1N1. Але поодинокі випадки без епідемічного поширення фіксувалися і надалі, в тому числі, в Україні. Всього в період з 2009 по 2010 роки від даного штаму грипу загинуло близько 200 тисяч людей.

Коронавірус CONVID-19

Коронавірус - це різновид звичайного вірусу, віріони якого оточені поверхневими виступами, які нагадують сонячну корону. За допомогою них вони прикріпляються до мембрани клітини, після чого генетичний матеріал відкидає оболонку і потрапляє всередину.

Результат пошуку зображень за запитом рибний ринок у китаї

Як відомо, інфекція почала розповсюдження з рибного ринку у китайському місті Ухань, де продавалася також і дичина. Тож найімовірніше, що нова хвороба перейшла міжвидовий бар’єр так само, як і свинячий грип. Вчені сперечаються через те, від кого відбулася передача. Найімовірнішими носіями вважають кажанів або змій.

Зараз сам ринок закритий оточений поліціянтами, а в місті активно проходять заходи по знезараженню. Посилено контроль в аеропортах Китаю і багатьох країнах світу.

Результат пошуку зображень за запитом новий рік у китаї

Спалах епідемії припав на святкування китайського Нового року. У цей час громадяни активно подорожували, їздили на свята до родичів.

Пізніше стало відомо, що коронавірус може передаватися в інкубаційний період, коли у людини відсутні симптоми. Цей період триває до 14 днів.

Коронавірус у світі

Станом на 13 лютого у світі зафіксовано 60 331 підтверджених випадків захворювання COVID-19, з них 1369 - летальні. 80% усіх випадків зафіксовано в провінції Хубей. За межами Китаю зафіксовано 455 випадків у 24 країнах світу: Сінгапурі і В’єтнамі, Японії, Філіппінах, Південній Кореї, Тайвані, Таїланді, Саудівській Аравії і США, а також у китайських територіях Гонконгу і Макао.

Результат пошуку зображень за запитом карантин у китаї

Піднебесна закрила на карантин 13 міст, в яких разом проживає більше 41 мільйона людей. Декілька міст перейшли на військовий стан і передали управління армії.

Для швидкого попередження і запобіганню розповсюдження хвороби при перших ознаках ураження китайські медики проводять рентгенологічне обстеження грудної клітини. До цього для підтвердження коронавірусу у пацієнтів брали аналізи, на обробку яких потрібно було два дні.

Результат пошуку зображень за запитом карантин у китаї

Наразі прослідковується тенденція до зниження кількості нових хворих. Проте медики Китаю вказують, що про проходження піку епідемії говорити ще зарано.

  • 01.02.2023 - 11821 хворий
  • 02.02.2023 - 14411 хворий
  • 03.02.2023 - 17238 хворих
  • 04.02.2023 - 20471 хворий
  • 05.02.2023 - 24363 хворих
  • 06.02.2023 - 28060 хворих
  • 07.02.2023 - 31211 хворий
  • 08.02.2023 - 34598 хворих
  • 09.02.2023 - 37251 хворий
  • 10.02.2023 - 40235 хворих
  • 11.02.2023 - 42152 хворих
  • 12.02.2023 - 44730 хворих
  • 13.02.2023 - 59882 хворих

Коронавірус CONVID-19 в Україні

В Україні жодного лабораторно підтвердженого випадку COVID-19 не зафіксовано. Проте є інформація про двох наших громадян, які захворіли працюючи на круїзному лайнері Diamond Princess. Наразі вони знаходяться в Японії у карантині.

Результат пошуку зображень за запитом лайнер коронавірус

Перспективи

Людство вже спромоглося перемогти ряд серйозних вірусів, наприклад такі, як чорна віспа. Проте більшість все ж таки потребує щорічної розробки чи відкриття нових вакцин.

Статистика розповсюдження пандемії за багато років показує, що людство виробляє не тільки тактику боротьби з ними, такі як методи виявлення і розробки ліків. Суспільство має також стратегію. Вона виявляється у швидкій реакції, ізоляції хворих та міст-епіцентрів ураження. Гласності і обміном інформацією, навіть з боку країн із серйозною цензурою. Все це дає людству надію на майбутнє.

Олекса Чайка для Наразі.Медіа.

Facebook
fb-share-icon

Популярні новини

Стрічка новин

Стрічка новин