Вчені знайшли кліщів, які живуть вже шість мільйонів років

27.9.2022 в 16:06 Різне

Команда європейських вчених намагалася зрозуміти, як розмножуються кліщі Oppiella nova - їх популяція складається тільки з самок

При цьому у них по дві копії кожної хромосоми, як у людей, тобто ці членистоногі — диплоїдні. Кліщі взагалі не займаються сексом, примудряючись при цьому виживати шість мільйонів років.

Дослідники навіть припускали, що в якийсь момент в популяції випадково з’являється репродуктивний самець і привносить генетичну різноманітність. Але гіпотеза виявилася помилковою.

Обмін хромосомами і їх змішування під час зачаття створюють безліч генетичних комбінацій, які допоможуть увазі вижити у важкі часи. Якщо зміниться клімат, почнеться чума або з’явиться новий хижак — всі помруть, але кілька особин точно залишаться. Вони-то і продовжать рід. Саме тому тварини готові платити за секс високу ціну: шукати партнера, конкурувати за нього, виношувати потомство.

Підтримувати генну варіативність можна і без статевого розмноження. Наприклад, існує ефект Мезельсоном. Це процес, під час якого дві копії генетичної інформації організмів, що розмножуються безстатевим шляхом, накопичують окремі мутації й еволюціонують абсолютно незалежно один від одного.

Саме так і відтворюють себе кліщі Oppiella nova. Простіше кажучи, вони створюють свої клони з невеликими відмінностями. Ефект Мезельсоном дозволяє назвати диплоїдних кліщів асексуальним видом — тваринами без статі.

“Це може здатися простим. Але ефект Мезельсоном досі ніколи не був переконливо продемонстровано на тварин”, - заявила співавтор дослідження Таня Швандер.

Целібат Oppiella nova - важливий доказ того, що тварини можуть виживати без статевого розмноження протягом дуже тривалого часу. Досі це вважалося малоймовірним, або навіть неможливим.

Раніше повідомлялося, що вчені виявили у диких свиней “рятувальну поведінку”.

Facebook
fb-share-icon

Популярні новини

Стрічка новин

Стрічка новин