Узурпація влади чи махання кулаками після виборів: що відбулося у Львівській міській раді

26.11.2022 в 16:35 Ексклюзив

23 листопада новообраний мер Львова Андрій Садовий опублікував гучний пост про те, що міська рада має на меті узурпувати владу. Він пояснив це тим, що новий парламент приймає присягу на 8-10 днів раніше, ніж мер, а отже зможе приймати рішення замість нього.

Вибори у Львові

Незмінний з 2006 року міський голова Андрій Садовий переміг у другому турі кандидата від “ЄС” Олега Синютку. Однак, вибори до міської ради важко назвати успішними для чинного мера. 

Партія Садового “Самопоміч” зібрала 26% голосів виборців. Перемогу ж здобула “Європейська солідарність”, отримавши 40% голосів. 

Загалом вибори закінчились з таким результатом: 

  • “Європейська Солідарність” – 26 мандатів;
  • “Самопоміч” – 17 мандатів;
  • “Голос” – 8 мандатів;
  • “Варта” – 7 мандатів;
  • ВО “Свобода” – 6 мандатів.

Таким чином, якщо “ЄС” та “Свобода” працюватимуть в коаліції, то матимуть без одного голосу більшість – 32 мандати. А якщо до них приєднаються голоси з “Варти”, то опозиція до мера здобуде більшість.

Що обурило Садового?

Територіальна виборча комісія (ТВК) Львова спочатку планувала, що новообрані міський голова та міськрада приймуть присягу одночасно, 3 грудня. Однак, згодом змінила рішення і призначила перше засідання парламенту на 24 листопада.

Андрій Садовий / golos.dyvys.info

Це означає, що міська рада почне працювати раніше за нового мера, який набуде повноважень лише на початку грудня (з першим засіданням ради старий мер втрачає свої повноваження).

“Рада в такому напівлегітимному стані може діяти кілька тижнів, обирати керівні органи: президію, секретаря-в.о.міського голови, заступників міського голови, членів виконкому, голів комісій тощо, приймати будь-які інші рішення – бюджет, майнові питання тощо. За ці рішення згодом відповідальність доведеться нести новому міському голові”, – написав Садовий. 

24 листопада відбулося перше засідання ради, на якому були присутні три партії: “ЄС”, “Свобода” і “Варта”. На ньому депутати обрали тимчасовий президіум, який керуватиме сесіями міськради до інавгурації Садового. До нього увійшло по одному представнику кожної з п’яти партій. 

Партії “Голос” та “Самопоміч” проігнорували це засідання. Зокрема, у прес-службі “Голосу” зазначили, що “три партії фактично рейдернули міську раду”.

Позиція Європейської солідарності

Депутати з “ЄС” відкинули звинувачення Садового та заявили, що не очікували розгортання політичних баталій навколо цієї події. 

Очільник фракції “ЄС” у міськраді Петро Адамик сказав, що депутати зібрались на заклик територіальної виборчої комісії і не могли проігнорувати це рішення. У коментарі каналу “НТА” він заявив, що жодних кадрових рішень приймати на новій сесії не будуть.  

Петро Адамик / 4studio

“Як голова фракції Європейська Солідарність Львів наголошую на тому, що ТВК ухваливши рішення про проведення сесії Львівської міськради завтра, 24 листопада, а не 3 грудня, виконала норму статті 46 закону “Про місцеве самоврядування” згідно з якою “перша сесія новообраної сільської, селищної, міської ради скликається відповідною територіальною виборчою комісією не пізніше як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону”,  – написав Адамик на своїй сторінці у Facebook. 

Голова львівської ТВК Ігор Сліпецький зазначив, що реєстрація потрібної кількості депутатів до міськради відбулась 5 листопада. А за законом, перша сесія має відбутись в перші два тижні після реєстрації.

Прес-служба “Європейської солідарності” написала, що міський голова Львова Андрій Садовий та увесь виконком залишаться у всіх своїх повноваженнях як виконавчі структури міської влади. 

Лідер партії “ЄС” Петро Порошенко визнав, що рішення про початок нової сесії було поспішним, однак закликав вгамувати емоції та почати працювати.

“Перше, що зараз мають зробити обидва табори — завершити виборчу кампанію. І приборкати емоції, які вирують кілька останніх днів. Одні, на жаль, ухвалили хоча й законне, але поспішне рішення. А інші, на жаль, намагаються розіграти  роль жертви.”, – написав Порошенко у Facebook.

Оцінка та висновки

Незалежний юридичний експерт Ярослав Жукровський у коментарі для “Наразі.Медіа” сказав, що конфлікт має здебільшого не юридичну, а політичну природу. Про жодну узурпацію влади насправді не йдеться. Так само як і не йдеться про “неухильне” дотримання законодавства ініціаторами цього “політичного шоу”.

“Мало того, у даному рішенні ТВК немає жодного посилання на норми виборчого законодавства, не міститься жодного обгрунтування та мотивувальної частини, та й розгляд заяви кандидатів, яка стала підставою для прийняття такого рішення, не відповідає встановленим вимогам стосовно форми звернення до комісії. Менше того, із повним нехтуванням положеннями чинного Регламенту міської ради відбулось зібрання та проведення першого сесійного засідання, що ставить під сумнів його цілковиту легітимність.”, – зазначив Жукровський. 

Також юрист підтвердив, що з набуттям чинності нової міськради старий мер дійсно втрачає свої повноваження, принаймні до інавгурації.

Варто звернути увагу і на обґрунтування голови ТВК, який нібито за законом мав зібрати сесію в перші два тижні після реєстрації депутатів. Однак, два тижні після реєстрації – це 19 листопада, а не 24-те.

Тут Жукровський пояснив, що норму “зібрати сесію протягом двох тижнів” у законі можна трактувати по-різному. Наприклад, що протягом двох тижнів ТВК лише має прийняти рішення та призначити дату, а не безпосередньо збирати депутатів. 

Тому, 19 листопада, в останній день цих двох тижнів, комісія призначила сесію на 3 грудня, а потім чомусь перенесла на 23 листопада.

“Якщо бути буквоїдом, то до 19 листопада вони мали провести перше засідання та зібрати депутатів. Хоча є інша юридична думка – що до 19 листопада достатньо було прийняти рішення на яку дату призначати засідання, тобто скликати. Це питання тлумачення і системного розуміння положень виборчого законодавства, яке має встановити суд.”, – сказав Жукровський у коментарі “Наразі Медіа”.

У будь-якому випадку, суспільство звернуло увагу на те, що зміна влади у місті відбувається у не зовсім звичний спосіб, а тому увага до рішень міської ради буде прикута більше, ніж зазвичай. 

Автор: Богдан Мірошниченко

Facebook
fb-share-icon

Популярні новини

Стрічка новин

Стрічка новин