Сьогодні українці відзначають День Героїв

23.5.2023 в 12:50 Ексклюзив

День Героїв — свято, встановлене Організацією українських націоналістів для вшанування всіх загиблих за волю України

День Героїв — це день пам’яті всіх українців, що присвятили своє життя боротьбі за свободу та незалежність України, це свято величі духу українських вояків — борців за волю України та є символом незборимості української нації.

Історія свята

Ініціатива впровадження Свята героїв належить українським націоналістам (ОУН (б)). Свято пов’язана із вбивством 23 травня 1938 року Євгена Коновальця. Травень став траурним місяцем, адже саме у травні пішли з життя «кращі сини України XX століття»: 3 травня 1924 — Микола Міхновський (ідеолог державної самостійності України початку XX століття, автор брошури “Самостійна Україна”), 25 травня 1926 — Симон Петлюра (Головний Отаман війська УНР), 23 травня 1938 — Євген Коновалець (засновник та перший Провідник УВО та ОУН). Вперше офіційно це свято було запроваджене 1941 року постановою II Великого Збору ОУН у Кракові.

Убивство полковника Коновальця. Чи можна вірити кілеру Судоплатову? /
У Роттердамі місце теракту агента радянських спецслужб Павла Судоплавського, у результаті якого загинув полковник Євген Коновалець.

Традиції свята

Цього дня члени та юнацтво ОУН проводили закриті святкові зібрання (сходини). Кімнату, в якій відбувалися подібні заходи, прикрашали прапорами та портретами Міхновського, Коновальця та Петлюри. Передбачалося дотримання певного церемоніалу, складовими якого було вшанування пам’яті полеглих героїв хвилиною мовчання, зачитування наказу крайового Провідника, виголошення коротких промов та складання присяги новими членами організації.

Степан Бандера на цвинтарі “Кросвейк” біля могили Євгена Коновальця. Роттердам, Нідерланди, 1958 рік.

Також проводилися масові святкові зібрання біля могил місцевих героїв: співали гімн України, марш «Зродились ми великої години», виголошували промови. В “Інструкції ОУН в справі святкування 23/5. Свято Героїв Революції” зазначено, що “точно о год. 8.30 вечора в дні 23.05 мають дзвонити дзвони у всіх церквах, – Могили прибрані квітами, зі стрічками національних та організаційних кольорів. З хвилиною биття запалити довкруги могили 4 великі смолоскипи, які мають горіти цілу ніч. Національний Прапор вивішений на могилі через цілий 23/5 і 24/5. Організаційний Прапор (прапор ОУН) вивішений лише в часі святочного зібрання. Біля Могили стоїть весь час святочно зібрана почесна сторожа з хлопців і дівчат”.

Сучасне вшанування пам’яті героїв

Після розпаду СРСР свято стало набувати популярності (особливо на Західній Україні): традиція святкувати День героїв у незалежній Україні започаткована ініціативою Львівського обласного об’єднання “Просвіта”, Конгресу українських націоналістів й підтримана Львівською обласною і міською радами та низкою інших громадських організацій. Згідно з рішенням VII сесії Львівської обласної ради, з 1999 року у Львові Свято герої відзначають у третю неділю травня. 2014 року масштабні відзначення Дня Героїв відбулися у Волинській, Львівській, Івано-Франківській та Тернопільській областях.

2011 року на честь свята студенти Львівського державного університету фізичної культури пронесли вулицями міста смолоскипний вогонь. Його запалили у селищі Білогорща (на місці загибелі командувача УПА Романа Шухевича) і пронесли до пам’ятника Тарасові Шевченку та меморіалу загиблим воїнам УГА на Личаківському цвинтарі. Тут відбувається урочисте віче та покладання квітів.

Наразі національно-патріотичні організації домагаються встановлення Дня Героїв офіційним державним святом, адже сьогодні як ніколи важливо пам’ятати героїв минулого і наших сучасників, адже так багато українців, що боронили кордони своєї держави від російського агресора пішли з життя і заслуговують на повагу.

Герої живі, поки про них пам’ятають!

Романова Тетяна для Наразі.Медіа 

Facebook
fb-share-icon

Популярні новини

Стрічка новин

Стрічка новин