Минає 32 роки як відбулося падіння Берлінського муру. Згадуємо, як це було

9.11.2022 в 12:17 Ексклюзив

9 листопада 1989 року стіна, що розділяла Берлін, була цілковито зруйнована. Ця дата досі відзначається на національному рівні в сучасній Німеччині

Грізний і міцний мур, який лауреат Нобелівської премії миру Віллі Брант ще називав “Ганебною стіною”, 28 років, два місяці і 28 днів розділяла східних і західних жителів міста.

На Ялтинській конференції 1945 року країни-переможці прийняли рішення про розподіл і Німеччини, і Берліна на чотири окупаційні зони. Кожна з них була підконтрольна одній із країн-союзниць: Великій Британії, Радянському Союзу, США або Франції.

Бажаючи відмежуватися, радянські окупанти вирішили надійно й остаточно розділити місто на дві частини: 13 серпня 1961 за рішенням уряду Німецької Демократичної Республіки почалося зведення Берлінського муру. Сам проєкт спорудження був суворо засекречений. Так, совєти планували припинити міграцію населення НДР на захід. Така трагедія для них означала б відтік важливих кадрів, будівничої сили й молоді - “квітів” майбутнього маріонетки СРСР. До слова, після війни з НДР втекло близько 3,5 млн осіб.

Попередження на межі двох секторів

І не заперечиш тут, що цей план не спрацював. Мешканці міста терпіли розлуку з коханими, родинами, друзями і не могли навіть фізично рухатися до західних зон, не кажучи вже про легальність. Їм заборонялося обмінюватися подарунками і просто махати рукою через стіну. Натомість для західних союзників і НДР будівництво муру стало позитивним явищем, адже політична і військова ситуації збалансувалися й нарешті ніхто нікому не заважав.

«Я — берлінець». Ці слова стали символічними й важливими для берлінців свого часу. Вони пролунали в 1963 році, коли західний Берлін відвідував президент США Джон Кеннеді. Він виступив біля Шенебергської ратуші з промовою, присвяченою Берлінському муру. І хоча американці поставилися до зведення стіни толерантно, таким чином президент запевнив слухачів у своїй подальшій підтримці.

У жовтні 1989 року з нагоди святкування 40-ї річниці утворення НДР Горбачов відвідав Берлін із промовою. Він необережно заявив, що заборонні заходи відносно громадян НДР, які втекли з країни через кордони Угорщини та Чехословаччини, неприпустимі.

Прикордонники, неправильно сприйнявши заяви промовців на прес-конференції вирішили, що Політбюро дозволило відкрити кордони. 9 листопада того ж року вони почали пропускати натовп, що зібрався біля кордону.

Це викликало неабиякий фурор та ейфорію. Мур почали розбивати й залишати собі невеликі шматочки - сувеніри. Люди не вірили своїм очам, танцювали й радісно обіймалися. Згодом німці з обох частин Німеччини розтрощили більшу частину самої стіни.

Так відбулася одна з найзнаковіших подій в історії демократичної Німеччини. Пам’ятну дату німці світкують і досі, адже це - переламний момент і символ воз’єднання народу.

Місця пам’яті жертв муру (січень 1990)
Facebook
fb-share-icon

Популярні новини

Стрічка новин

Стрічка новин