Хто хоче забрати готель Козацький

18.1.2023 в 16:33 Ексклюзив

Україна ризикує втратити ласий шматок нерухомості в центрі столиці

З настанням незалежності, в Україні активно почався процес накопичення капіталу та розподіл колись державних сфер діяльності. Даний процес не оминув і Міністерство оборони України. Мова йде не тільки про реалізацію озброєння та загальний розвал збройних сил. У власності Міністерства оборони знаходилися військові готелі, санаторії та бази відпочинку по всій України.

Адаптуючись до умов ринкової економіки в структурі Міністерства оборони України з’явилася низка державних підприємств, що мали забезпечувати потреби Збройних Сил України, а також максимально ефективно використовувати фонди державних підприємств. Пізніше вони всі увійдуть до складу утвореного в 2005 році концерну “Військторгсервіс”.

Проте, ситуація про яку йде мова почалася дещо раніше.

Елітна нерухомість в центрі Києва

Державне підприємство “Готель “Козацький” володіє рядом нерухомості в самому центрі Києва. Власне це сам готель “Козацький” на Майдані Незалежності, готель “Козацький” на вулиці Антонова, будинок в провулку Шевченка 5 та два будинки за адресою Ярославів Вал 15 та 15-б, так званий будинок Сікорського, що знаходиться в занедбаному стані.

В 2000 році керівництво ДП “Готель “Козацький” заключає договір про спільну комерційну діяльність з ТОВ “Карлтон Трейдінг Україна” та іноземною компанією “Карлтон Трейдінг ЛТД.” Договір передбачав інвестування приватними підприємствами певної суми задля проведення ремонту наявних активів та ефективного ведення комерційної діяльності. Готель “Козацький”, колишня назва - “Червона Зірка”, мав і надалі забезпечувати потреби військовослужбовців та офіцерів, що прибувають в столицю по робочих справах, але тепер ставив собі також за мету заробіток, для самозабезпечення та заробітку держави.

Тепер, через майже 20 років важко встановити чи дійсно потребувало державне підприємство цих інвестицій. Проте, можна сміливо сказати, що тема зі спільним інвестуванням не раз була використана в Україні для доведення різноманітних підприємств до стану банкрутства та віджиму державної власності.

Стокгольмський арбітраж

В 2011 році ТОВ “Карлтон Трейдінг Україна” звертається до Стокгольмського арбітражного суду та отримує рішення про те, що ДП “Готель “Козацький” винен компанії-партнеру значну суму грошей. З цього моменту починається історія, яку ви могли прочитати під заголовками, що Україна не виконує рішення міжнародного арбітражу. Проте, це не так.

Ще в 2005 році на світ з’являється компанія-фантом ТОВ “Козацький”. Згідно судового рішення Господарського суду міста Києва в спорі між цією компанією та ДП “Готель “Козацький” від 10.10.2022 року - вона створена трудовим колективом Державного підприємства з метою взяття в оренду цілісного майнового комплексу ДП “Готель “Козацький”. Спонукало створення ТОВ “Козацький” заява споживчого підприємства “Полігональ”, що звернулося до Фонду державного майна з питання можливості оренди майна ДП “Готель “Козацький”.

Витяг з постанови Господарського суду в справі 2/272-а між ТОВ Козацький та Міноборони і ДП Готель Козацький

Витяг з постанови Господарського суду в справі 2/272-а між ТОВ Козацький та Міноборони і ДП Готель Козацький
Спробуємо прояснити що ж це за компанії та чому вони вже не фігурують в актуальних скандалах. Згідно інформації постанови Господарського суду засновниками ТОВ “Козацький” є члени трудового колективу. Згідно інформації Єдиного реєстру юридичних осіб України кінцевими власниками ТОВ “Козацький” значаться Євстратова Алла Іванівна, Воловик Лідія Леонідівна та Воловик Олег Вадимович.

Хто ці всі особи? Євстратова Алла Іванівна є дружиною Михайла Аркадійовича Євстратова. Воловик Лідія Леонідівна та Воловик Олег Вадимович - це відповідно дружина та син Вайспапіра Вадима Аркадійовича.

Застовники ТОВ “Козацький”

Застовники ТОВ “Козацький” Вадим Вайспапір та Михайло Євстратов, разом з власником кіпрської компанії “Оілпро Лімітед”, громадянином Ізраіля Єшаягу Ландау про якого ми поговоримо пізніше, є засновниками ТОВ “Карлтон Трейдінг Україна”. Ну то що, скажете ви… Дійсно, мова йде не про чиновників і тут формально відсутній конфлікт інтересів. Нічого страшного в тому що бізнесмени влаштували членів своєї родини до структури в яку вони інвестують начебто немає, якби не один факт.

“Нічого страшного, якби не один факт”

Споживче підприємство “Полігональ”, яке звернулося з наміром орендувати майно ДП Готель Козацький та заради якого було створено компанію ТОВ “Козацький”, розташоване за тією самою адресою що і… “Карлтон Трейдінг Україна”, а саме – Лабораторний провулок 3, в Печерському районі Києва. Тобто, це була організована спроба взяти державне майно в оренду, з метою подальшого виведення з державної власності.

На заваді цьому стала політична ситуація в країні. В 2007 році в Україні змінився уряд, в тому числі міністр оборони. Тому, скоріше за все, з втратою комунікації було прийнято рішення виведення відкласти.

Повернемося до Стокгольмського арбітражу 2011 року. Враховуючи що однією зі сторін договору про спільну діяльність була іноземна компанія Carlton Trading Ltd, це стало підставою для звернення до міжнародного арбітражного суду, який став їх сторону та виніс рішення про необхідність виплати боргу ДП “Готель “Козацький”.
Звідки власне з’явився борг Готелю Козацький? Адже доля Carlton Trading Ltd в тристоронній угоді є мізерною і смішною та ледь сягає 1% від загальної суми, що стала ядром угоди, а саме 500 тис. гривень. Очевидно причиною цього стало виведення виручки набутої спільною діяльністю та подальше використання реального прибутку, в якості допомоги іноземної компанії-партнера для ДП “Готель “Козацький” в веденні спільної діяльності.

Пайова участь компаній в договорі спільної діяльності. Фото з порталу Обозреватель.

Рішення Стокгольмського арбітражу було введене в українське правове поле Шевченківським районним судом міста Києва 8 травня 2014 року. З того моменту почалися безкінечні апеляції та судові розгляди, адже справедливо Міністерство оборони України, в час війни, не хоче втрачати хоч і не бойовий, але коштовний актив. Адже Міністерству оборони або доведеться включити окрему статтю витрат – погашення боргу перед Carlton Trading Ltd в свій бюджет, що є не раціональною витратою коштів в час війни та враховуючи потреби армії, або погашати борг, що постійно перераховується відносно інфляції та курсу валют, за рахунок наявного майна – ласих шматків нерухомості.

Абсурдні претензії

Розібравшись в ситуації стає зрозуміло що вона є двоякою. З одного боку, рішення Стокгольмського арбітражу є обов’язковим до виконання і український суд вимушений забовязати ДП “Готель “Козацький” його виконувати. З іншого боку, претензії іноземної компанії є абсурдними, а розмови про утиски Міноборони єврейського інвестора Єшаягу Ландау, що лунали навіть з вуст посла Ізраіля в Україні та могли спричинити зрив… угоди про вільну торгівлю з Ізраілем є маніпуляцією.

Так, Єшаягу Ландау є одним з бенефиціарів ТОВ “Карлтон Трейдінг Україна” через кіпрську компанію “Оілпро Лімітед”, проте набагато цікавішими є персони Михайла Євстратова та Вадима Вайспапіра.

Власники компанії ТОВ ”Карлтон Трейдінг Україна”.

Ці двоє не дивлячись на різні прізвища є братами, а компанія Карлтон Трейдінг Україна основним видом якої є аж ніяк не готельний бізнес, а оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом, входить до їхньої групи компаній ГАЛС-К.

Основними напрямками діяльності ГАЛС-К є аграрний бізнес, торгівля паливом, нафтогазвидобування та обслуговування газових свердловин. До групи ГАЛС-К входять близько 70 компаній, значна частина яких зареєстрована на тому ж таки Лабораторному провулку 3.

Група компаній ГАЛС-К, інформація з системи YouControl

Група компаній ГАЛС-К, інформація з системи YouControl
Компанії з орбіти ГАЛС-К не тільки входить до переліку найбільших виробників цукру в Україні, але і виграє значні тендери від держави пов’язані з видобуванням вуглеводнів.

Діяльність компаній з орбіти ГАЛС-К також неодноразово привертала увагу правоохоронних органів. Так в вересні 2019 року Печерський районний суд міста Києва передав міні-нафтопереробний завод Кіровоградської нафтової компанії, що входить в групу ГАЛС-К, в управління державному “Агенству розшуку і менеджменту активів”. Причиною цього стали результати розслідування поліції та генеральної прокуратури фактів переробки незаконно видобутої на родовищах “Укрнафти” нафти і ухилення від сплати акцизного податку. Кіровоградська нафтова компанія входить в пул компаній ГАЛС-К Вадима Вайспапіра та Єшаягу Ландау через пов’язаних засновників – Олега Воловика, Сергія Денисенка, Геннадія Боєва, Микиту Чернікова.

Нафта була незаконно видобута на Гнідинському і Прилуцькому родовищах, які розробляються згідно договору про спільну діяльність між “Укрнафтою” та… “Карлтон Трейдінг Україна”.

“Державне значить нічийне”

У 2018 році Служба Безпеки України вже цікавилася діяльністю “Карлтон Трейдінг Україна”. Як виявилося “Укрнафта”, напівдержавна компанія, реалізовувала нафту компаніям з орбіти ГАЛС-К – “Кіровоградська нафтова компанія”, “Кіровограднафтопереробка”, “Прилуцький нафтоналив” за цінами значно меншими за ринкові. Водночас, “Укрнафта” замовляла послуги з обслуговування свердловин у компаній, що також входять в орбіту ГАЛС-К.

Виходить що компанія, яка з одного боку створює імідж потерпілої від дій держави, а саме Міністерства оборони, що відмовляється добровільно виконувати рішення Стокгольмського арбітражу, високого і поважного органу, з іншого боку проводить корупційну діяльність та діє на підрив економіки України.

Насправді ж, в обох випадках використовується однаковий метод – договори про спільну діяльність, угоди з представниками держ. компаній та експлуатації жахливого українського народного принципу – державне значить нічийне.

Держава може втратити значно більше

Насамкінець зазначу, Міністерство оборони України у випадку ухвалення рішення на користь “Карлтон Трейдінг Україна” ризикує втратити майно на загальну суму, що коштує за ринковими цінами значно більше ніж фіктивний борг.

Міністерство оборони України ризикує втратити відомче місце для розміщення військовослужбовців. Подібне за розташуванням, зручністю та умовами місце Міністерство оборони ризикує так ніколи і не набути, в майбутньому.

В руках приватної компанії може опинитися пам’ятка архітектури - Будинок Ігоря Сікорського, ласий шматок землі в центрі столиці, що ризикує бути знищеним та забудованим і втратить свій статус та захист від держави.

Будинок Сікорського за адресою – Ярославів Вал 15-б, пам’ятка архітектури

Неминуче зникне “Козацький Дім” – хаб соціальних, волонтерських та освітніх проектів за адресою провулок Шевченка 5. Місце де проводяться кінопокази, лекції, функціонує художня студія та бібліотека. Раніше в “Козацькому Домі” функціонував рекрутинговий пункт Батальйону, а згодом Полку спеціального призначення ”АЗОВ”. Там приймали присягу та звідти відправлялися на фронт бійці, що показали себе при обороні Маріуполя, Іловайській та Широкінській операціях та багатьох інших.

Прийняття присяги бійцями “АЗОВу” – літо 2014 року

Не можливо будувати сильну армію і дозволяти віджимати військове майно. Війна яку веде Україна з 2014 року, йде не тільки за територіальну цілісність та незалежність. Мотивацією людей є бажання відстояти можливість побудови нової країни – справедливої, суверенної, міцної. Навесні 2019 року суспільство сколихнула так звана ”справа Свинарчуків” – люди з оточення вищого керівництва держави наживалися на війні. Тепер історія ризикує повторитися. Як Міністерство оборони зможе ефективно захищати державу, якщо воно дозволить забрати в держави майно шахраям.. Не можна цього допустити.

Автор: Олег Рибальченко

Facebook
fb-share-icon

Популярні новини

Стрічка новин

Стрічка новин