Чому залізничний вокзал став ганьбою столиці

15.12.2022 в 15:51 Ексклюзив

Антон Візковський спустився у дев’яте коло пекла столичного вокзалу та розповідає про побачене. Урбаністам - відійти від екранів (все погано).

Станцію “Київ-Пасажирський” можна назвати серцем залізничної системи України. Цей найголовніший інфраструктурний об’єкт Києва кожен день приймає десятки тисяч українців та іноземців. Його внутрішній та зовнішній стан створюють перше враження про місто у гостей столиці. Вокзал має бути сучасним, чистим та зручним для використання усім категоріям громадян. Але це в ідеалі. Насправді київський вокзал - це величезна купа проблем, які не може вирішити керівництво “Укрзалізниці” вже десяток років.

Про них ми і розповімо в цьому матеріалі.

Вокзал не для всіх

Наш репортаж ми розпочинаємо зі сторони Південного вокзалу. При вході ми стикаємося з першими негараздами: ескалатори на другий поверх зупинені. Немає пандусів та перил на сходах. Ліфт не працює. Все це створює проблеми для людей з інвалідністю, деяких пенсіонерів, а також матусь із дитячими візками, яким важко пересуватися самотужки.

Схожу ситуацію ми помічаємо і на сходах, які ведуть до колій. Навіть здоровим дорослим людям буває важко підніматися нагору з важкими сумками в руках. Що вже казати про батьків з дитиною, яку необхідно вести за руку. Найкращим вирішенням ситуації було б встановити ескалатори біля виходів до колій. Якщо це дорого, то можна обладнати сходи пандусам, по яким більш-менш зручно везти валізу, обладнану колесами.

Відсутність пандусів та непрацюючий ескалатор ми зустрічаємо і на Центрального вокзалі. Поспішаєш? Хочеш швидко піднятися нагору? Будь готовим до фізичних навантажень.

Великим плюсом є те, що у центральній залі прибрали МАФи, що дозволило звільніти простір і зробити інтер’єр вокзалу більш привабливим.

Місця для відпочинку часто бувають зайняті поодинокими безхатченками, які відігріваються та сплять на вокзалі в морозну погоду. Також можна відшукати вивіски, які попереджають, що на території вокзалу орудують кишенькові злодії. Таким видом злочинів часто займаються роми.

В цьому році міністр інфраструктури України Владислав Криклій на народний депутат від “Слуги народу” Роман Грищук взяли участь у рейді проти крадіїв.

Якщо ви вийшли до вокзалу з метро, то не зможете побачити жодних вказівників напрямку. Куди рухатись, до кого звертатись - не зрозуміло. Та, навіть, існуючи вивіски з розкладом руху потягів знаходяться на незручній відстані від рівня очей, що може стати проблемою для людей з проблемами зору.

Біля Центрального вокзалу можна також побачити зелений паркан, який вже не перший рік огороджує досить велику територію. В 2011 році місто виділило земельну ділянку для будівництва паркінгу з 600 місцями. Наразі ми можемо спостерігати лише початкові етапи реалізації проекту: виритий рів та голу бетонну конструкцію. Вона поступово знищується під впливом води та снігу. До сьогодні не зрозуміло, чи буде влада Києва вирішувати питання цієї недобудови.

Вагони із пекла

Пасажири часто скаржаться на старі купейні та плацкартні вагони “Укрзалізниці”. Вони брудні, по підлозі бігають таргани, з вікон дує, взимку - холодно, влітку - жарко. Виникає відчуття, що туалети взагалі не прибирають після поїздок. Величезною проблемою є брудна постіль, оскільки працівницям прального цеху банально не вистачає пральних засобів. Крім того, банально не вистачає часу для нормального прання і прасування великої кількості постільної білизни.

Владислав Криклій критикував корупцію в “Укрзалізниці” і говорив, що хоче відставки голови “Укрзалізниці” Кравцова. В грудні цього року пан Кравцов сам заявив, що звільняється, але досить швидко змінив свою думку.

Про згадані проблеми вагонів він знає. Та навіть має план, як  мінімальними коштами провести капітальний ремонт по цих позиціях.

“Це заміна вікон на нові склопакети, заміна санвузлів, заміна опалення. Підрахували, що за такою формулою можна провести оновлення одного вагона за мільйон гривень. Для порівняння - повністю новий вагон вартує сьогодні 25 млн гривень, а капітальний ремонт - 11-12 млн гривень”, - розповів пан Кравцов в інтерв’ю BBC.

Керівництво УЗ отримує величезні зарплати, які можна було б пустити на реформи. Наприклад, за словами Кравцова, в 2018 році він отримував 570 000 гривень у місяць.

Коли дивишся на всі ці проблеми, то виникає питання: “За що?” Київський вокзал - це сором столиці. Поки Кравцова виглядають як чергові обіцянки українського політика.

В цей час провідник одного з потягів в Одесі має рубати дрова на пероні для опалення вагонів.

“Зазвичай використовують дерев’яні шпали … що їм дають, тим вони і топлять”, – пояснили в  Одеській залізниці.

Але якщо застарілі вагони - це масштабна проблема, то вирішення питань інклюзивності вокзалу не потребує багато грошей та людських ресурсів.

Антон Візковський для Наразі.Медіа

Facebook
fb-share-icon

Популярні новини

Стрічка новин

Стрічка новин