“Зона відчуження” чи “зона недбалості”?

22.4.2023 в 19:28 · 355Переглядів Суспільство

Ми зібрали хронологію подій довкола пожеж у Чорнобильській зоні, додали ексклюзивне інтерв’ю та розбавили все це невеличким аналізом.

Партія обіцянок

Минають роки, змінюється влада та «діджиталізуєтья»  держапарат, але, як і раніше, чиновники лише множать обіцянки та не готові до викликів реальності.

Цінності та світогляд, якими керується президент Володимир Зеленський і керівна партія «Слуга Народу»  це за своєю суттю ідеологія догоди електорату і постійні загравання з виборцями за допомогою гучних обіцянок і пафосних заяв. Багато з них в результаті виявляються не більш ніж мильною бульбашкою, як це було у випадку з перенесенням Адміністрації Президента до Українського дому, яке в підсумку «загнулася» на стадії реалізації. Загравшись у свої політичні ігри, вони забувають про реальне життя і його проблеми. Підтвердженням цього є реакція глави держави на пожежі в Чорнобилі.

Хронологія

  • 4 квітня з’явилася інформація про займання у ЧЗВ .
  • 6 квітня поліція Київщини затримала першого зловмисника, яким виявився 27-річний житель села Рагівка.
  • 8 квітня смог від пожежі дійшов до Києва і його передмістя: Бучі, Ірпеня, Вишгорода.
  • 13 квітня поліція Київщини затримала ще одного підпалювача.

У підсумку: знищена флора і фауна в цілих районах області, смог уже дійшов до Києва, знайдено винних, а президент все мовчить. І тільки після того, як всі почали сурмити про біду, волонтери вже котрий день їздили передавати допомогу, а телеканали знімали сюжети зі згарищ, за масштабами не менше разючі ніж лісові пожежі в Австралії, тільки тоді президент відреагував. Оперативно, чи не так?

14 квітня у своєму традиційному зверненні про епідеміологічну ситуацію в країні,президент почав з пояснення стану справ в ЧЗВ. За його словами, до того моменту всі осередки загоряння були локалізовані. Загрози для атомної станції немає. І більш того — критичного вогню вже немає.

Також глава країни нагадав, що поліція затримала всіх «провокаторів», які робили підпали, а громадян закликав не піддаватися панічним настроям. Радіаційний фон в нормі та бояться вже нічого, тому що 110 одиниць техніки МНС серед яких літаки й вертольоти спрацювали дуже оперативно і зараз знаходяться в підвищеній готовності.

Інформація від нелегальних туристів

Телеграм-канал «ЗоНовости / Новости Чернобыльской зоны отчуждения», який порадив сталкер Максим, повідомляє:

«У результаті сильних пожеж у Чорнобильській зоні відчуження згоріли повністю 21 населений пункт і 4 згоріли частково. […] Важко сказати, наскільки велика втрата для історичної цінності цього місця, як з точки зору Чорнобильської катастрофи, так і в цілому для цієї частини Полісся. Події 34 роки тому зупинили час в цих місцях і, таким чином, зробили села справжнім музеєм минулого. Що ще гірше, деякі з цих місць були майже недоторканими…»

Так, на каналі вказується, що в перелік повністю згорілих місць входять: Поліське, Володимирівка, Жовтневе, Малі Міньки, Грезля, Рудня-Гренлянська, Ковшілівка, Варовічі, ракетна частина С-75М “Волхов”, Рудий ліс, та ін.

Ми запитали у нелегального туриста Максима щодо причин займання та ситуації довкола пожеж у зоні.

Які саме місця горіли та чим це спричинено?

— Горіло в трьох місцях: біля Поліського (і потім перекинулося в зону безпосередньо), в районі Чистогаловки (ліс там дуже брудний) і потім на півдні від Старих Соколів перекинулося в зону. Тобто два вогнища з’явилися не в зоні (і з’явилися нібито через сільських жителів, які сміття палили), але потім вогонь перейшов в ЧЗВ. А третій відкрився в досить брудному місці, – каже Максим.

Щодо причин займання?

— Осередок біля Чистогаловки міг з’явитися від недопалка, кинутого працівниками підприємства “Вектор”, або шукачами металу, браконьєрами або сталкерами. Але ніби як з “сталкерні” ніхто тим маршрутом не ходив з тих груп, які тоді в зоні були. Два інших вогнища — з’явилися через спалювачів сміття.

А вирубки? Адже, не секрет, що в зоні відчуження ріжуть ліс?

— Тотальної вирубки давно вже не було, якщо і рубають, то лише в тридцятикілометровій зоні.  А той самий осередок, який безпосередньо в зоні з’явився, був в десятикілометровій, де ліс дуже сильно “фонить”.

У середовищі стакерів подейкують, що підпали умисні. Як ти це прокоментуєш?

— Відносно правдивості інформації — тут неможливо з упевненістю говорити, можна виділити тільки найбільш правдоподібні варіанти подій. Ну або наполягати на одному з варіантів, який більш вигідний для тієї чи іншої сили (наприклад один монополіст туроператор всюди сурмить про те, що це сталкери зробили, бо вони заважають його бізнесу і він хоче домогтися посилення заходів проти них), — резюмує Муксим.

Також нелегальний турист надав нам свої художні світлини з Чорнобилю та довколишніх сіл. Тепер майже все, що на них зображено – згоріло вщент. На місці багатьох об’єктів лище згарища. Історична цінність цих місць, на думку сталкера Максима, неоціненна.

«Ситуація під контролем»

На наступний день після розмови з Максимом, 17 квітня,  у Київські області знов розпочалися лісові пожежі. Проте варто звернути увагу, що 14 квітня Володимир Зеленський запевняв, що «ситуація під контролем».

Можливо у волонтерів з різних організацій ситуація і під контролем, але, як показує практика, точно не в президента України.  У результаті ні «діджиталізація», ні «країна у смартфоні» не врятували під пожеж у зоні відчуження, але тільки показали всьому світові, що українська влада не дуже вчасно реагує на виклики реальності та живе у світі власних передвиборчих обіцянок. Проте на відміну від офіційної влади, як завжди добре себе показали громадські об’єднання та звичайні українці, які збирали через соцмережі допомогу всією країною та в скрутний час передавали її працівникам ДСНС.

У цей же час депутат від «Слуги народу» Микола Тіщенко  на запитання «чому в пожежних машинах, які приїжджають на згарища немає води?»  розводив руками і казав «а де пожежникам її взяти?», та запевняв при цьому, що «все під контролем».

Тому наступного разу, коли почнеться черговий катаклізм не варто чекати допомоги від рестораторів та коміків, які прийшли до влади. Варто реально оцінювати ситуацію та допомагати один одному.

Олег Хіора для Наразі.Медіа

Facebook
fb-share-icon

Стрічка новин

Стрічка новин