Зміни до законів про підтримку кіно містять загрозу українській мові

23.12.2022 в 10:43 Суспільство

У змінах до законодавства щодо державної підтримки кінематографії є приховані загрози українській мові

Про це йдеться в громадському зверненні ініціативи “Мова об’єднує”.

Зазначається, що 20 жовтня цього року у Верховній Раді зареєстровано проєкт Закону “Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки кінематографії в Україні” (№6194). Ініціаторами проєкту є 32 народних депутати, переважно члени фракції “Слуга народу”.

1 грудня законопроєкт підтримав профільний комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики.

Проєкт покликаний розв’язати актуальні проблеми кінематографічної галузі й загалом не стосується мови. Однак деякі його норми грубо втручаються в чинне мовне законодавство та обмежують застосування української мови в кінематографі“, - ідеться у зверненні.

Так, у законопроєкті №6194 передбачено зміни до статті 3 закону “Про кінематографію” щодо визначення національних фільмів. У разі ухвалення цих змін, неігрові національні фільми будуть цілком звільнені від вимоги мати основну (базову) версію мовної частини звукового ряду українською мовою, а в ігрових національних фільмах допускатиметься більш як 10% іншомовних реплік (а не менше 10%, як тепер). Це дозволить знімати “національні” фільми на 100% російською і надавати таким фільмам потужну державну підтримку.

Крім того, у законопроєкті передбачено можливість надання фільмам національного статусу “заднім числом”, що дозволить присвоєння цього статусу вже знятим фільмам, які раніше не відповідали йому через мову.

Серед можливих змін також - фактичний дозвіл необмежено демонструвати документальні фільми російською без перевірки на відповідність культурним критеріям та використання символіки Національної Поліції іноземною мовою (імовірно, для зйомки та продажу стрічок на російський ринок).

Серед підписантів звернення - Ірма Вітовська, Ахтем Сеітаблаєв, Олег Сенцов, Віталій Портников, відомі режисери, мовні активісти та інші. Усі вони вимагають у влади прибрати з нового закону згадані норми та в подальшому припинити тиск на інститут мови.

Нагадаємо, що, згідно з нещодавнім опитуванням, значна частина українців вважає досягненням країни за 2021 рік набирання чинності норм закону про мову.

Facebook
fb-share-icon

Стрічка новин

Стрічка новин