“Розведення” мостів у Чорнобилі: 20 млн грн на вітер

29.4.2023 в 12:57 ЕксклюзивСуспільство

Масова вирубка лісів, браконьєрство та вивезення металобрухту: невже це все, чим може “здивувати” підприємливе керівництво Чорнобильської зони відчуження?

Про це в матеріалі НАРАЗІ.МЕДІА.

Про усілякі схеми, які провертають у зоні відчуження не знає в українському суспільстві тільки лінивий. Безліч беззаперечних доказів із сюжетами різних ЗМІ вивезення деревини за межі Чорнобилю, капітальні вирубки під виглядом “санітарних чисток”, “тіньова” діяльність “металюг” (люди, які крадуть та вивозять метал із ЧЗВ) у зоні та масштабні пожежі минулого року, дискусії щодо природи виникнення яких залишаються актуальними й донині.

Однак, дивним чином українські ЗМІ обійшла не менш цікава інформація щодо зведення нового мосту в Чорнобильській зоні відчуження, про що ми докладніше розповімо в цьому матеріалі.

Хто замовив міст?

З грудня 2010-го року на території ЧЗВ існує таке державне підприємство - ДСП “УКБЗВ” (Державне спеціалізоване підприємство з управління капітальним будівництвом зони відчуження). Ця компанія займається різноманітними будівельними проєктами у Чорнобильській зоні, шукаючи задля їх реалізації переможця у тендерах.

Слід зазначити, що саме з цією компанією пов’язують сумнівні проєкти у зоні відчуження, як, наприклад “латання” мостів за 77,4 млн гривень за кошти місцевого бюджету, через що протестували жителі Іванківського району. Перший тендер був оголошений на реконструкцію моста через річку Уж у колишньому с. Черевач в зоні відчуження Іванківського району Київської області. Очікувана вартість робіт становила 70 млн гривень. Другий тендер оголошений на реконструкцію моста через лісову річку у колишньому с. Залісся. Очікувана вартість робіт - 7,44 млн гривень.

Денис Русак, представник робочої групи з покращення туристичної привабливості Зони відчуження, яку створив Офіс президента, у власному інтерв’ю на питання “скільки грошей попередня влада вивела з Чорнобиля?” відповів так:

Оцінити важко, але це дуже великі суми. Це ракова хвороба, яка пронизала все господарське життя в зоні. Знищення ключових підприємств зони — ЧСК (Державне спеціалізоване підприємство “Чорнобильський спецкомбінат”. — ЕП), УКБЗВ (Державне спецпідприємство з управління капітальним будівництвом зони відчуження. — ЕП) та корпорації “Радон” — це намагання отримати доступ до коштів Державного фонду поводження з радіоактивними відходами. Це близько 1,2 млрд грн.

Вже у серпні 2018-го року від ДСП “УКБЗВ” з’являється тендер під назвою “Будівництво мосту через річку Ілля біля бувшого села Лісництво Яковецьке у зоні відчуження Поліського району Київської області”. З трьох учасників аукціону перемагає ТОВ “СПЕЦЕНЕРГОМОНТАЖ КИЇВ ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ”. Очікувана вартість будівництва моста - 20 291 975 грн з ПДВ.

Замовником на той момент, в особі директора ДСП “УКБЗВ” був Сніховський Олексій Владиславович.

У реєстрі компаній знаходимо інформацію, що з 19.02.2023 Сніховський Олексій звільняється з посади керівника держпідприємства. Однак, виникають питання щодо його декларацій.

7 лютого 2019-го року, перед звільненням Олексій подає декларацію в якій вказує поточну суму доходу.

Вже в кінці травня колишній керівник ДСП “УКБЗВ” подає звіт щодо доходів після звільнення.

Звідки після звільнення з’являються майже 200 тис. грн? Можемо тільки здогадуватися.

Проєкт мосту та строки його будівництва

Дізнавшись про вартість розбудови мосту, яка становить більше ніж 20 мільйонів гривень, ми зацікавились власне його проєктом. Територія будівництва мосту через річку Ілля розташована біля колишнього села Лісництво Яковецьке у зоні відчуження Поліського району Київської області. Довжина моста за планом повинна бути цілих 10,5 метрів.. Так, за 20 млн грн.

Джерело: тендерна документація

Кількість вказаних робітників, котрі “будували” міст теж викликає сумніви. Всього їх четверо.

В укладеному договорі замовником ДСП “УКБЗВ” та підрядником ТОВ “СПЕЦЕНЕРГОМОНТАЖ КИЇВ ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ” вказано, що цей договір набирає чинності з моменту підписання та діє до 31 грудня 2019 року, а щодо фінансових та гарантійних зобов’язань - до повного їх виконання.

Дійсно, в тендері вказано, що його статус “завершений” ще у 2019-му році. Тож, перейдемо до оцінки якості роботи, вартість якої складає 20 291 975 грн?

Яковецький міст готовий до експлуатації

Журналісти НАРАЗІ.МЕДІА вирішили зв’язатися зі сталкерами Чорнобильської зони відчуження, щоб дізнатися від них, наскільки нині комфортно пересуватися через міст у Поліському районі Київської області. Отримавши фото та відео матеріали, ми вирішили викласти їх у хронологічній послідовності. Тож, починаймо!

Вересень 2017-го року, відеоролик зроблений сталкером перед запланованим капітальним будівництвом Яковецького мосту.

Джерело: youtube-канал OST (у відео присутня ненормативна лексика)

А на цій світлині Яковецький міст вже в стані “розробки”. Один із сталкерів вирішив набрати з нього води у р.Ілля, не спускаючись до берега.

Влітку 2020-го року переправа через р.Ілля була ускладнена зарослями. Через її насиченість біля водойми сталкерам було тяжко знайти боброву греблю, щоб по ній дістатись протилежного берега..

Джерело: youtube-канал OST

А цей знімок зробив сталкер Чорнобильської зони відчуження взимку 2021-го року. У коментарі журналістам НАРАЗІ.МЕДІА він розповів, що в зимовий період є “деякі незручності” в пересуванні на інший берег.

Це вже більш свіжі фотографії - весна 2021 рік.

“Було б смішно, якби не було б так сумно”

У підсумку цього матеріалу Ви побачили, як “порядні” підприємства заробили на будівництві понад 20 мільйонів гривень. На жаль, ця стаття не ілюструє масштаби усієї корупції в Чорнобильській зоні відчуження, однак чудово показує, як можуть наживатися навіть на крихітних інфраструктурних проєктах, як сумнозвісний Яковецький міст.

Підготував Буженецький Семен.

Нагадаємо, що 26 квітня була 35-та річниця аварії на ЧАЕС.

Facebook
fb-share-icon

Популярні новини

Стрічка новин

Стрічка новин