Відкриття Антарктиди Беллінсгаузеном та Лазарєвим — радянський міф чи історична правда?

28.1.2023 в 07:41 Ексклюзив

Яким чином і навіщо радянська історіографія запевняла, що саме росіяни — першовідкривачі Антарктиди?

Росія любить забирати собі пальму першості там, де це хоч якось можливо (згадаймо ті хибні твердження, що ніби російська мова виникла раніше за українську, а книгодрукування в Україну прийшло з Росії), тому коли науковці з 8 держав (США, Велика Британія, Австралія, Нова Зеландія, Франція, Норвегія, Аргентина, Чилі) почали свої дослідження на нововідкритому материку, вона почала шукати аргументи, щоб на рівні з іншими освоювати Антарктиду.

Крижаний материк

Антарктида – континент у Південній півкулі навколо географічного південного полюса, охоплює приблизно 10 % суходолу планети, має 90 % світових запасів криги, в яких сконцентровано 70 % прісної води на Землі.

Топографическая карта Антарктиды позволила выявить самую глубокую впадину  земной суши
Топографічна карта Антарктиди

Тут знаходиться полюс холоду, а також точки найнижчої відносної вологості повітря на планеті та найінтенсивнішої сонячної радіації.

Як СРСР “відкривало” Антарктиду

Звіт Беллінсгаузена, надрукований 1831 року (хоча написаний 1824) не має згадок саме про відкриття:

“Общiй Морской списокъ Часть VI: 1819-1821 г. В качестве начальника экспедиции, состоящий из шлюпов Восток и Мирный, совершил кругосветное плавание в южный океан, достигнул 70 южной широты и открыл 29 островов.”

Місця перебування кораблів експедиції Ф. фон Беллінґсгаузена 16-21 січня 1820 року поблизу [майбутньої] Антарктиди, згідно з різноманітними архівними записами — на сучасній карті Google Earth

Проте, перевиданий у 1949 році звіт вже мав передмову Євгена Шведе, де наголошується на першості російських мореплавців, а автентичний звіт “втрачено”.

Радянські вмільці складати міфи пішли далі: почали друкувати наукові праці та спогади учасників експедиції, в яких знов і знов фігурувала дата 28 січня 1820 року, яка мала запевнити всіх, що росіяни на два дні раніше за британців досягли берегів Антарктиди.

Карта-схема найуспішніших наближень до берегів [майбутньої] Антарктиди експедицій Дж.Кука (1774), В.Сміта (1819), Е.Бренсфілда-та-В.Сміта (1820), Н.Палмера (1820) та Ф. фон Беллінґсгаузена (1820)

Детальне спростування російської концепції зробив кандидат біологічних наук Василь Придатко-Долін у “Розвідці з історії південно-полярної експедиції Фабіана Готліба Тадауса фон Беллінгсгаузена (1819 – 1821)”

Хто ж насправді був першим?

Насправді це питання дискусійне, адже на місце першовідкривачів маємо трьох претендентів: капітан Російського імператорського флоту Беллінсгаузен та Лазарєв, капітан Військово-морських сил Великої Британії Едвард Бренсфілд з Вільямом Смітом та мисливець Натаніель Палмер зі штату Коннектикут.

Ще у лютому 1819 року Вільям Сміт досяг берегів сучасного острову Лівінгстон на судні “Вільямс”, але не зміг там висадитись. Радянській владі обов’язково потрібна була дата 28 лютого 1820 року, за якою ніби-то російські мореплавці відкрили крижаний материк. Фабрикування СРСР ніщо інше, як спроба “догнать і перегнать” капіталістичну Велику Британію.

30 січня 1820 року Бренсфілд і Сміт досягли Півострова Трійці, який є частиною континенту — це й було відкриття Антарктиди. А 17 листопада до Антарктичного півострова підійшов й мисливець Натаніель Палмер.

Зображення
Іспанський корабель, який зник в межах мису Горн у вересні 1819 року

Наразі англомовна громада дійшла висновку, що першими, хто досягли континенту, таки були моряки з фрегата “Сан Тельмо”, адже саме їх рештки знайдено поблизу острову Лівінгстон. Їх судно вийшло з ладу у протоці Дрейка.

Відходячи від суперечок на тлі першості, варто зазначити, що відкриття та дослідження Антарктиди — поступовий та трудомісткий процес, значний внесок в нього зробили всі мореплавці (від Кука до Беллінсгаузена), що наближалися до її берегів, прокладаючи нові маршрути.

Рекорди Антарктиди

Тест: Факты об Антарктиде - что верно, а что нет | ROSTOF.RU
Антарктиду покриває крижаний панцир, середня висота якого 2040 метрів (у 2,8 раза більше середньої висоти поверхні всіх інших материків)
  • Це найвищий материк, адже тут найбільше зледеніння. Середня висота становить 2040 метрів.
  • Антарктида — це 90% льоду всієї земної кулі.
    В її межах знаходиться найбільший гірський льодовик, що має ім’я Фільхнера (довжина 925 км, а товщина льоду — 4 км).
  • Тут розташоване й найбільш вітряне місце — бухта Коммонвелс: вітри тут дмуть 340 днів на рік з середньою швидкістю 20 м/с, що часто досягають 90-100 м/с.
  • Найнижча зафіксована температура в Антарктиді -91,2.
    Зважаючи на температуру, на цьому материку ніколи не було й не буде дощу, адже навіть влітку температура тут -20 °C.
  • Єдиними материковими мешканцями є пінгвіни.
  • Тут росте всього два види рослин.
  • У 2000 році Міжнародна гідрографічна організація запропонувала назвати води, що омивають материк на півдні, Північним океаном.
  • До 2048 року на материку діє мораторій на видобуток корисних копалин.

Віддалена екскурсія

В Антарктиді наклав на себе руки український кухар Василь Омелянович |  Новинарня
Українська антарктична станція, розташована на мисі Марина острова Галіндез за 7 км від західного узбережжя Антарктичного півострова

Якщо у XVIII столітті люди, щоб побачили Антарктиду, мусили вирушати в далеку експедицію, то зараз це можна зробити сидячи вдома завдяки 3D-туру українською станцією “Академік Вернадський”.

Романова Тетяна для Наразі.Медіа.

Facebook
fb-share-icon

Популярні новини

Стрічка новин

Стрічка новин