Великий Державний герб України: скандали, інтриги і українофобство

23.11.2022 в 14:56 ЕксклюзивСуспільство

Користувачі в соціальних мережах були, м’яко кажучи, не в захваті від нового державного символу. Когось обурив архистратиг Михаїл у шкарпетках, хтось помітив у лева ерегований статевий орган

20 листопада міністр культури Олександр Ткаченко повідомив, що в Україні нарешті з’явився великий Державний герб. Його обрала спеціальна комісія при міністерстві зі 112 конкурсних робіт. Премію отримав художник Олексій Кохан.

На думку членів комісії його проєкт виявився найбільш вдалим. В його ескізі містяться елементи для великого Державного герба, зокрема: герб Війська Запорозького, воїна-козака, лицаря з мушкетом і знак Княжої держави Володимира Великого, тобто малий Державний герб.

Великий Державний герб авторства Олексія Кохана

Пародію на великий Державний герб зробила навіть Укрпошта.

Але, якщо символіка викликала обурення у громадян, то через творчий доробок Олексія Кохана відбувся справжній скандал.

Запровадити великий Державний герб було ідеєю комуністів

28 червня 1996 року була прийнята Конституція України. Статті 20 закону прямої дії проголошувала Тризуб головним елементом Великого Державного Герба України. Тризуб визначався як знак княжої держави Володимира Великого і малий Державний Герб України.

А ось великий Державний герб мав би з’явитися в майбутньому, окремим законом Верховної Ради України, з урахуванням малого герба та герба Війська Запорізького.

Малий герб, усім відомий тризуб, був також розроблений Олексієм Коханом.

У 1996 році, коли відбувся перший конкурс на створення Великого герба України, Олексій Кохан став фіналістом першого туру разом з Олександром Івахненко. Досі залишається секретом, чому влада вирішила не проводити другий тур. Брак фінансування? Олексій Кохан вважає інакше.

“Підсумок цієї справи нульовий, адже перспектив затвердження великого герба не було. По-перше, не вистачило б голосів демократів у Верховній Раді, по-друге, функціонально він і не такий вже потрібний. У світі не багато країн мають великий герб, це як правило монархічні держави, у яких поняття державного герба взагалі нема, є королівський герб: британський, шведський, нідерландський, бельгійський… Держави з республіканським устроєм – серед них такі потужні держави з федеральним устроєм як Росія, США, Німеччина, Франція – не мають великого герба. І нічого, живуть нормально. Великий герб є атрибутом найвищої влади – Верховної Ради, секретаріату Президента, Кабінету міністрів, Верховного Суду, обласних адміністрації. Ну, почепимо ми його на будинки поважних інституцій, а в повсякденному житті нічого не зміниться: на печатках, на прапорах, на вивісках установ залишиться малий герб”, - загадує Олексій Кохан в інтерв’ю 2007 року.

Також він зазначає, що запровадити великий Державний герб - це була ідея комуністів.

“Напевно, ліві партії голосували за двадцяту статтю, сподіваючись, що у великому гербі вони відіграються. Комуністи думали, що там буде серп, молот, стрічка з написом “Пролетарі всіх країн, єднайтеся”, будьонівки тощо. Але ніхто вже на це не піде, час змінився, повороту назад не може бути”, - зазначає Кохан.

Олексій Кохан - людина, карикатурист та українофоб

Кохан Олексій Кузьмович народився у Києві в 1947 році. Закінчив Київський художній інститут в 1971 році, працював в майстерні Т. Лящука. В 1983 році став членом Національної спілки художників України. Співпрацював із видавництвами “Веселка”, “Мистецтво”, “По­літвидав Укра­їни”, “Пе­даго­гічна думка” та “Мар­ка України”. З 1984 - 1991 його карикатури з’являлися на сторінках газети “Перець”.

Карикатури О.Кохана

Робота в “Перцю” є найбільш цікавою сторінкою біографії Олексія Кохана. Як згадує сам митець: “У колишнього головного художника «Перцю» Валерія Зелінського були теки, на яких було написано: “Бюрократи”, “П’яниці”, “Хабарники”, “Лобуряки”, “Прогульники”, “Злодії” тощо“.

Дуже часто до цих тек потрапляли карикатурні українці за авторством Кохана, чудові образи радянського агітпропу. Ось один з таких “героїв”.

Він побитий, знаходиться трохи напідпитку, на зеленій формі можна розгледіти слід від копняка, а в руках тримає дипломат з наклейками “Радіо свобода”, “СС Галичина”, ЦРУ і тим самим малим державним гербом. Такий собі козак прямує до чорта з США, щоб попросити у нього грошей.

Водночас у Кохана є досить жорсткі сучасні сатири по відношенню до Росії і агресії на Донбасі.

Тому вирішувати вам, чи дійсно було гарною ідеєю запрошувати Кохана до створення державного Великого герба України, враховуючи його творчий доробок.

Підготував Антон Візковський спеціально для Наразі.Медіа.

Facebook
fb-share-icon

Популярні новини

Стрічка новин

Стрічка новин