Сьогодні українці згадують лідера ОУН Степана Бандеру

15.10.2022 в 15:29 Ексклюзив

15 жовтня 1959 року відійшов у вічність політичний і військовий діяч, ідеолог українського націоналізму, лідер ОУН та творець УПА Степан Бандера, який у Мюнхені жив під псевдонімом Попель

Про це у матеріалі НАРАЗІ.МЕДІА.

1000 й 1 спроба вбити націоналіста

Замах на життя Степана Бандери намагалися вчинити неодноразово. 1947 року по душу оунівця у Мюнхен приїхав агент Ярослав Мороз, проте його викрили відразу ж, вже наступного року з такою ж метою з Польщі пристали іншого агента – Володимира Стельмащука, та розвідка змогла лише викрити місцеперебування Бандери.

Після незначного періоду спокою, 1952 року до Німеччини приїхали агенти з Чехословаччини, які за підробленими документами мали прізвища Лемана та Легуді. І знов поразка – шпигуни заарештовані та засуджені.   Наступного року за Бандерою шпигував німець з Волині Степан Ліппольц, що видавав з себе прибічника боротьби за незалежність України та намагався якомога більше дізнатися про свою жертву серед націоналістів – спроби не зазнали успіху.

    Професор Сергій Плохій у своїй книзі “Людина з отруйним пістолетом” згадує оду з невдалих спроб вбивства Бандери у травні 1959 року: тоді Богдан Сташинський передумав стріляти у жертву, але зробив отруйний вистріл у землю, а пістолет викинув у річку.

Реконструкція зброї, з якої Старшинський вбив Бандеру

   Вдала спроба вбивства лідера ОУН припала на 15 жовтня того ж року: Богдан Сташинський мав ключ від дому Бандери, тому, підслідивши коли той повернеться додому на своєму “Опелі”, завчасно проник у під’їзд та нахабно вистрелив отруйною речовиною у лице жертви. Це сталося о першій годині дня. Наступного дня у всіх газетах була надрукована жахлива новина: “Лідер ОУН помер по дорозі в лікарню так і не прийшовши до тями”. Первинним діагнозом лікарів був такий: тріщина в основі черепа внаслідок падіння.  Реальну ж причину смерті вдалося встановити завдяки охоронним структурам, адже лікар при огляді знайшов револьвер у кишені мерця та повідомив про це кримінальну поліцію. Експертиза встановила, що смерть Степана Бандери настала внаслідок отруєння ціанистим калієм.

Що відомо про вбивцю?

19-річний Богдан Сташинський був завербований КДБ, коли навчався у Львівському педінституті. Він був з сім’ї націоналістів, тому виказав свою рідню, а з 1951 року брав участь у групах, які виявляли українське націоналістичне підпілля. Пройшовши спеціальний вишкіл у Києві, 1954 року Сташинський був відправлений у Східну Німеччину, де після вбивства  1957 року одного з лідерів ОУН Лева Ребета, отримав завдання ліквідувати Степана Бандеру.

По поверненню у Москву Сташинський за вбивство Лева Ребета та Степана Бандери був нагороджений орденом Червоного Прапора “За виконання важливого державного завдання у винятково важких умовах”, проте вже за кілька років він втік на Захід, де зізнався у скоєному злочині. Його засудили до 8 років ув’язнення, але вже за 4 роки звільнили. Подальша доля злочинця невідома, хоча деякі дослідники припускають, що він зробив пластичну операцію та переїхав до США.

Посмертна маска лідера ОУН

Сташинський також зазначив, що безпосереднім замовником вбивства був голова КДБ СРСР Олександр Шелепин. 

Раніше повідомлялося, що Netflix виправив переклад у фільмі “Брат-2” про бандерівців.

Facebook
fb-share-icon

Популярні новини

Стрічка новин

Стрічка новин