Сьогодні українці відзначають 130 років від дня народження Євгена Коновальця

14.6.2023 в 10:37 ЕксклюзивСуспільство

14 червня 1891 року у селі Зашків на Львівщині народився майбутній ідеолог українського націоналізму, перший голова Організації українських націоналістів (ОУН), комендант Української військової організації (УВО), провідник Українських січових стрільців (УСС) — Євген Коновалець

На Прикарпатті 2021 рік проголосили роком Євгена Коновальця, а Верховна рада проголосувала за присвоєння йому звання Героя України. Наразі.Медіа пропонує дізнатися цікаві факти з життя очільника боротьби за самостійну соборну Україну.

Стаття про вбивство Євгена Коновальця у газеті української діаспори в США, 1938 р.
  • Хоча Євген Коновалець відомий нам в більшості як військовий діяч, освіта в нього гуманітарна: навчався у Львівському університеті на факультеті права та політичних знань, що згодом допомогло йому у дипломатичних відносинах з представниками різних країн (Ліга Націй, Німеччина, Японія). Під час навчання боровся за відкриття українського університету, за сутички з поляками навіть відповідав у суді.
  • Як потрапив у військову справу? На початку Першої світової війни (1914) молодого студента мобілізували до австрійської армії (19 піхотний полк крайової оборони), у складі якої він брав участь у бою на горі Маківка, де потрапив у російський полон, перебуваючи там розпочав пропагандистську роботу серед українських полонених. Після звільнення Євген Коновалець поїхав до Києва аби створити для новоутвореної УНР власні Збройні Сили: курінь, а згодом і Корпус Січових Стрільців.
  • З ініціативи Коновальця 1929 року була створена Організація українських націоналістів, що консолідувала патріотично спрямовані політичні революційні сили у боротьбі проти більшовиків та поляків. Радянська влада чітко усвідомлювала загрозу такої потужної організації, адже, як зазначав Євген Коновалець “у вогні перетоплюється залізо у сталь, у боротьбі перетворюється народ у націю”. Свідомими людьми важко керувати, тому влада Рад поставила перед собою мету знищити очільника націоналістичного руху.
  • На життя голови ОУН був здійснений не один замах, але вирішальною стала спецоперація під кодовою назвою “Ставка”: 23 травня 1938 року московський агент Павло Судоплатов вручив Коновальцеві коробку цукерок з українським орнаментом і написом “від друзів”, яка насправді була замаскованим вибуховим пристроєм. Так відійшов у вічність славний син українського народу, на його честь ОУНівці впровадили свято — День Героїв.
Пам’ятна монета на честь Євгена Коновальця

9 червня Нацбанк України ввів в обіг нову пам’ятну монету на честь Євгена Коновальця з серії “Видатні українці” номіналом 2 грн.

У пам’ять про голову ОУН з 18 по 20 червня на Львівщині відбудеться патріотичний фестиваль “Зашків”, вхід вільний.

Романова Тетяна для Наразі.Медіа 

Також раніше повідомлялося, що 95 років тому пішов з життя військово-політичний та громадський діяч Симон Петлюра.

Facebook
fb-share-icon

Популярні новини

Стрічка новин

Стрічка новин