Сьогодні день народження Павла Скоропадського

15.5.2023 в 11:18 Ексклюзив

148 років тому, 15 травня 1873 року в німецькому місті Вісбаден народився Петро Скоропадський

Про це повідомляє НАРАЗІ.МЕДІА.

Перші п’ять свого життя майбутній гетьман провів за кордоном під опікою гувернантки і говорив лише німецькою мовою (згодом став російськомовним). Потім він жив у родинному маєтку у Тростянці Харківської губернії. Тут все дихало історією. У родовому маєтку Скоропадських зберігалася унікальна колекція: портрети гетьманів України і козацької старшини, старовинна зброя, посуд і меблі, раритетні книги та рукописи.

М.Скоропадська (Міклашевська) з синами (Павло – зліва). Художник Микола Ге

Військова кар’єра

 Початкову освіту здобував у Стародубській гімназії, а згодом навчався у Пажеському корпусі, після завершення якого розпочалася його успішна військова кар’єра (загалом він мав 11 бойових нагород). За хоробрість під час російсько-японської війни (1904-1905)  Скоропадського нагороджено орденом Святого Володимира і Золотою Георгіївською зброєю. 1895 року він був відзначений орденом Австрійського Кавалерського хреста Франца-Йосифа.

Політичні орієнтири гетьмана

29 квітня 1918 року за сприяння німецьких військ відбувся гетьманський переворот, внаслідок якого до влади прийшов Павло Скоропадський.

За 7 з половиною місяців правління Скоропадського було створено Українську Академію наук (що існує й донині), засновано два державні українських університети — в Києві та Кам’янці-Подільському, 150 українських гімназій, для яких видавали підручники українською мовою, Національний архів, Національна бібліотека та інші навчальні й культурні заклади.

Гетьман розумів, що вкрай важливо об’єднати етнічно українські землі, тому прагнув на федеративних засадах приєднати Дон і Кубань. Найкраще позицію Скоропадського щодо Криму висвітлює цитата: “Україна не може існувати, не володіючи Кримом, це буде якийсь тулуб без ніг. Крим має належати Україні, на яких умовах, це байдуже, чи буде це повне злиття, чи широка автономія, останнє повинно залежати від бажання самих кримців.”

І хоча Павло Скоропадський утвердився як гетьман-українізатор, його прагнення до союзу з Росією кинуло тінь на позитивні аспекти діяльності. Проросійські симпатії й погубили гетьмана. 14 листопада 1918 року він видав грамоту «До всіх українських громадян», в якій говорилося про федерацію Української держави з небільшовицькою Росією. Це привело до повстання проукраїнських сил, в результаті чого Скоропадський через місяць зрікся влади.

Важливо, що гетьман Павло Скоропадський рішуче виступав проти більшовицької ідеології, а також вважав, що соціалізм неминуче еволюціонує до більшовизму: “Більшовизм, знищивши будь-яку культуру, перетворив би нашу чудову країну на засохлу рівнину, де з часом усівся б капіталізм, але який!… Не той слабкий, м’якотілий, який тлів у нас досі, а всесильний Бог, у ногах якого лежатиме й принижуватиметься той же народ”.

Велика печатка Павла Скоропадського

Скоропадський і 1000 грн

Цікаво, що купюра номіналом 1000 грн вперше з’явилася за часів Гетьманату Павла Скоропадського (1918 р.). Символічно, що на тисячогривневій купюрі, що ввійшла в обіг 2019 року зображено будівлю Президії Національної академії наук України, що також заснована  Скоропадським.

Купюра 1918-го року

Нагадаємо, що пройшло 150 років від дня народження Василя Стефаника.

Facebook
fb-share-icon

Популярні новини

Стрічка новин

Стрічка новин