Російський сценарій для білоруської революції

18.8.2023 в 12:45 Ексклюзив

Техніка без номерів та невідомі військові під час мітингів в країні – все це дуже нагадує сценарій анексії, який ми вже бачили в Україні у 2014 році після Революції Гідності

Поки між офіційною Москвою та Мінськом відбуваються незрозумілі дипломатичні дифірамби з арештами російських найманців або ж навпаки з привітаннями Лукашенка з перемогою на виборах від Путіна, колони вантажівок без номерних знаків та маркування направляються з російських міст в бік білоруського кордону.

Щось подібне відбувалося в 2014 році після Революції Гідності. Тоді Кремль розумів, що втрачає контроль над регіоном та вирішив “нагадати” про свій геополітичний вплив. Про ймовірність інтервенції Російської Федерації в південні та східні області України було відомо ще в далекому 2008 році.

“Зелені чоловічки” в Криму

Роки минають, плани незмінні

Під час конференції в якій приймали участь представники різних організацій було оприлюднено матеріали, в яких йшлося проте, як Росія буде проводити захоплення українських територій. Розбиралося все до дрібниць: підкуп місцевої влади в Криму та на Донбасі, підтримка Російського бізнесу, створення громадських об’єднань, корумпування місцевих силовиків, тощо.

От наприклад:

 “… Але, з найбільшою вірогідністю буде реалізовано так званий «повзучий сценарій, коли дії сепаратистів та російської сторони буде неможливо класифікувати, як “агресію” на будь-якому етапі її розвитку.

А саме:
- Після виборів до місцевих органів влади, їх керівництво проголошує незалежність від України.
- Українська влада провокується на прийняття заходів силового характеру, введення внутрішніх військ, тощо.
- Сепаратисти звертаються до керівництва Росії за допомогою.

Одночасно:
- українським силовикам в Криму пропонуються перейти на бік росіян (вони перекуповуються);
- втілюються заходи щодо схилення на свій бік кримських татар;
- блокуються українські військові частини;
- створюються місцеві загони самооборони;
- посилюється пропагандистська кампанія в російських ЗМІ;
Ці дії забезпечуються заздалегідь введеними на територію Криму російськими підрозділами спеціального призначення.”

Повзучий сценарій

Кремль заперечує можливість об'єднання Росії і Білорусі, але вони ...
“Вічні президенти”

Позаяк тоді все це вважалося ледь не конспірологією та не мало підтримки з боку влади. У суспільстві також не було жодного резонансу після оприлюднення цієї інформації. Проте, як ми бачимо, з 2008 по 2014 рік цей сценарій був розіграний по повній у спектаклі під назвою “гібридна війна”.

В Білорусії сьогодні відбуваються останні етапи цього ж таки “повзучого сценарію”. До цього всі стадії зближення Москви та Мінська відбувалися досить мирно. Їх було досить важко кваліфікувати як агресію. Вже сьогодні ситуація змінюється і Кремль готовий ввести чи то армію, чи то Росгвардію (що теж досить дивно) у Білорусь. Принаймні, про це свідчать чисельні відеозаписи з декількох регіонів Росії.

“Іхтамнєт”

Днями на Росії помітили колони військової техніки, які рухалися в бік Білорусі Про це заявили в розслідувачі Conflict Intelligence Team. Одну із колону помітили на трасі Санкт-Петербург — Псков. У ній було близько 30-40 військових вантажівок.

“Штатна місткість одного «автозаку»  – близько 20 осіб. Таким чином, тільки з Петербурга може їхати не менше 600 бійців (для порівняння, загальна чисельність всього білоруського ОМОНу - 1500 осіб)”, - повідомили у СІТ. Так на одному з відеозаписів водій автомобіля  побачив колону техніки і каже:

“Їдемо з Москви в Білорусь по М-1, вже зустріли, мабуть третю колону таких машин, у яких немає номерів”.

Що кажуть експерти

Українці починають вірити в критику на адресу Зеленського ...
Ярослав Божко, голова Центру політичних студій “Доктрина”

Ми вирішили дізнатися думку експертів з цього приводу. Голова Центру політичних студій “Доктрина”, Ярослав Божко розповів нам, що питання реалізації “кримського сценарію” РФ в Білорусі повністю залежить від позицій Олександра Лукашенка і особистих гарантій його безпеки від Заходу.

Протягом останніх кількох днів ми побачили яскравий розворот Лукашенка обличчям до РФ, який увінчався поверненням арештованих вагнерівців. Це може натякати нам на те, що президент Білорусі йде стежкою Януковича зразка 2014 року: президент у вигнанні, легітимність якого забезпечується суто російською силою. Ця ситуація дає РФ можливість вторгнення під гаслами збереження влади легального керівника держави.“, – вважає Ярослав Божко.

На його думку: “Для досягнення ескалації можуть використовуватися не стільки регулярні військові з’єднання, танкові чи механізовані підрозділи, скільки не досить чисельні диверсійні групи співробітників ГРУ РФ. І на першому етапі РФ аби утримати Білорусь від виходу з зони впливу Москви буде намагатися оперувати значно більш прихованими силами, ніж вона це робила на Донбасі 2014 року“.

Кістяком дестабілізації можуть бути не російські військові, а лояльна до РФ агентура в силових органах Білорусі і замасковані під “Народні дружини” найманці. Загалом, подібну стратегію з «Самооборонами» та козацькими формуваннями і було використано в Криму. – коментує можливу анексію Ярослав Божко.

Підставою для дестабілізації має бути небажання РФ втратити регіон і свою в ньому військову присутність. В цьому розрізі, між іншим, досить показовим є твіт європейського дипломата Карла Більдта, про можливість вірменського сценарію для Мінська, з одночасним збереженням присутності РФ в країні.” – підсумував голова Центру політичних досліджень.

Литва засуджує

Глава МЗС Литви: Сподіваємось, що курс України не зміниться
Міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс 

Якщо, все ж таки, Путін та Лукашенко не знайдуть спільної мови у незмінного президента Росїі буде багато козирів на руках. Він зможе різними методами позбавити “Бацьку” влади.

Міністр закордонних справ Литви Лінкявічюс, одразу ж після того, як стало відомо про готовність РФ надати “допомогу” білорусам заявив, що такі дії розцінюватимуться, як вторгнення в країну.

“Жодних причин для військової підтримки з боку Росії немає, і немає законних чи інших підстав для цього. Це означало б вторгнення в країну і знищило б останні сліди її незалежності”,  – сказав міністр закордонних справ журналістам у Вільнюсі.”

Підготував Олег Хіора для Наразі.Медіа

Facebook
fb-share-icon

Популярні новини

Стрічка новин

Стрічка новин