Олена Толкачова - матір, волонтер та янгол охоронець для українських військових

4.11.2022 в 20:12 Армія

Сьогодні можна багато прочитати в різних журналах, виданнях, сайтах про різних успішних українських жінок - і все частіше ми зустрічаємо історії про жінок на війні. Одна з них - Олена Толкачова на псевдо “Гайка”.

Киянка, що народилася в часи “брежнєвського застою” - 1981 рік. Обрала не типовий, як для радянських жінок, освітній напрям - закінчила механіко-математичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка. В 1991 р. СРСР розвалився nf українці отримали можливість вільно займатися бізнесом, відкривати власну справу. Так зробила й Олена Толкачова, яка стала успішною бізнесвумен. Та не бізнесом єдиним - Олена серйозно займалася мотоспортом. Якби не війна, можливо, Україна б поповнилася переможницею міжнародних турнірів з мотокросу.

Революція Гідності

У 2013 р. Олена не лишилася осторонь епохальної події - Революції Гідності. Вона не просто долучилася до Правого Сектору, а стала співорганізаторкою Правого Сектору Дарницького району Києва. Не дарма ж слово революція має жіночий рід. Революція виграла - Янукович втік, але звернувся до РФ за допомогою в “наведенні ладу” на території України.

Війна

І сталося те, чого мало хто очікував в Україні - сусідня Росія окупувала Крим і розв’язала війна на Донбасі - захоплені Луганськ, Донецьк, Маріуполь і сотні менших населених пунктів від містечок до селищ. В перші лави захисників України стали добровольці, почали формуватися батальйони “Айдар”, “Донбас”, “Азов”, “Дніпро” і десятки інших. В інтернеті є багато відео з боями цих легендарних підрозділів, але ми не можемо побачити інший бік медалі - титанічну роботу тилових служб і медиків. Саме нею була зайнята Олена Толкачова - вона стала організаторкою патронатної служби батальйону, а згодом полку “Азов”. Хоча спочатку вона приїхала в травні 2014 р. до батальйону “Азов”, як звичайний волонтер.

Олена Толкачова

Полк “Азов”

Ось як згадує сама Олена про свій прихід до батальйону “Азов”:

“Ми просто приїздили, допомагали, забезпечували тил, і в команду я влилася якось автоматично - через кілька тижнів мені запропонували в Азові лишитися. Мій телефон вже тоді висів на сайті Азову. Дзвонили з будь-якими пропозиціями: пропонували допомогу, люди шукали своїх родичів і близьких. Потім пішли перші поранені й треба було організовувати евакуацію. Спочатку евакуацією поранених займалася Оксана Корчинська, але потім добровольчі підрозділи почали зростати й одна людина просто не могла впоратися. І мені запропонували займатися пораненими.

Йшов організаційний процес формування бойового підрозділу і в службі тилу обов’язки якось самі “прилипали” до людини, а не розподілялися кимось. Разом з пораненими я займалася і загиблими, повідомляла про загибель родичам. І ми хотіли відгородити родичів від цього важкого тягаря - організації поховання. Тоді держава не забезпечувала такої допомоги – ще не було сформовано спеціальної вертикалі. В основному волонтери вивозили «вантаж 200». Навіть першу допомогу надавали лікарі-добровольці, а іноді люди, які не мали жодної медичної освіти, можливо лише курси першої допомоги”.

Олена Толкачова

Завдяки невтомній праці у 2014 р. Олена Толкачова організувала унікальну добровольчу патронатну службу, яка повністю супроводжувала доставлення поранених в лікарні, їх лікування і займалася також організацією проведення похорон загиблих героїв, куди входило багато складної роботи, яку державні органи просто скинули на добровольчі підрозділи. Як виявилося - на тендітні плечі Олени Толкачової, яка прийняла виклик і впоралася з ним на 100%. Під час Широкинської наступальної операції 10-15 лютого 2015 р. “Гайка” безпосередньо організовувала евакуацію поранених азовців з Маріуполя до лікарні ім.Мечникова в Дніпрі.

Робота в тилу

Свій неоціненний досвід “Гайка” не тримає в собі, а намагається ділитися, наприклад, у 2017 р. Олена Толкачва брала участь у круглому столі «Проблеми фізичної та психологічної реабілітації учасників АТО», де було піднято проблему нестачі в Україні реабілітаційних центрів для учасників бойових дій та обговорювалися питання розв’язання цієї проблеми.

Відзнака Олени Толкачової “За жертовність і любов до України” від ПЦУ

Вже 7 років вона продовжує очолювати патронатну службу добровольчого полку “Азов” - завдяки “Гайці” сотні бійців стали на ноги й повернулися у стрій, а батьки вбитих позбавлені болючої та складної організаційної частини прощання та похорон загиблих українських добровольців російсько-української війни. За свою жертовність і самовідданість у службі Україні Олена Толкачова неодноразово була нагороджена, зокрема медаллю “За жертовність і любов до України” від почесного патріарха Православної Церкви України Філарета.

Спорт та сімейне життя

І при цій гігантській завантаженості Олена встигає продовжувати займатися мотоспортом і виховувати доньку, яка надихнувшись своєю матір’ю, пішла вчитися на хірурга.

Олена Толкачова

Ми звикли читати про великих українок і українців в підручниках історії України, але сьогодні історія твориться поруч з нами і її герої живуть серед нас і є нашими сусідами, про яких ми часто навіть нічого не знаємо. Олена “Гайка” Толкачова - саме одна з таких скромних героїнь.

Тяжкопоранених під Новотроїцьким військових евакуюють вертольотом.

Facebook
fb-share-icon

Стрічка новин

Стрічка новин