Науковці створили нову карту темної матерії Всесвіту

28.5.2023 в 15:03 Різне

Міжнародна група дослідників темної енергії (DES) створили нову найбільшу карту темної матерії Всесвіту

Про це повідомляє BBC та The Guardian.

Темна матерія — це невидима речовина, яка пронизує простір, на темну матерію припадає приблизно 80% речовини у Всесвіті.

Для нової карти вчені за допомогою телескопу імені Віктора Бланко, що в обсерваторії у Чилі, аналізували 100 мільйонів галактик. У цьому їм допомагав штучний інтелект.

Астрономи здатні з’ясувати, де розташовується темна матерія, дивлячись на світло, що прямує до Землі з темних галактик. Так, якщо світло від далеких зір спотворюється, це означає, що там є матерія, яка загинає світло. Чим більше спотворення, тим більша концентрація темної матерії.

Нова карта охоплює чверть неба південної півкулі — восьма частина всього нічного неба, видимого з Землі. На мапі показано, як темна матерія розподіляється у Всесвіті. Розподіл матерії візуалізували рожевим, фіолетовим і чорним кольорами. Світле кільце на карті зображує Чумацький Шлях.

Найяскравіші ділянки на карті показують найщільніші місця темної галактики (там найбільші скупчення галактик і темної матерії), а чорні плями — це космічні порожнечі, ділянки з низькою щільністю матерії.

Найл Джеффрі з Університетського коледжу Лондона, який працював над проєктом, сказав, що карта показує частини Всесвіту, які астрономи раніше не бачили, зокрема нові космічні порожнечі. Вчені цікавляться цими структурами, оскільки припускають, що там гравітація може поводитися по-іншому. Карта може стати першим кроком до вивчення порожнеч.

Згідно зі стандартною моделлю космології, Всесвіт утворився з Великого вибуху, внаслідок чого виникла й еволюціонувала матерія відповідно до теорії загальної відносності Ейнштейна, яка описує гравітацію. Гравітаційні сили — це те, що утворило скупчення та порожнечі матерії, які разом становлять космічну павутину.

Спираючись на ідеї Ейнштейна, астрономи розрахували, яка матерія має розподілятися упродовж мільярдів років після вибуху. Вчені кажуть, що розподіл темної матерії загалом узгоджуються з теорією, однак є і відхилення. Науковці вважають, що подальші дослідження можуть змінити уявлення про космос.

Раніше повідомлялося, що у Держкосмосі розповіли, коли супутник “Січ” буде готовий до запуску.

Facebook
fb-share-icon

Популярні новини

Стрічка новин

Стрічка новин