Мамонтів погубила різка зміна клімату, а не мисливці — дослідження

22.10.2022 в 16:07 Різне

Перші люди полювали на них, будували з їх скелетів притулку, вирізали гарпуни з бивнів, з кісток робили музичні інструменти

Про це пише NATURE.

Але потім гігантські тварини зникли: майже всі мамонти вимерли 12 тисяч років, остання популяція на острові Врангеля загинула чотири тисячі років тому.

“Вчені сто років сперечалися, чому вимерли мамонти. У їх загибелі звинувачували людей, адже тварини виживали мільйони років, але як тільки поруч з’явилися Homo, вони швидко загинули. Була версія, що мамонти зникли в результаті полювання. Ми, нарешті, змогли довести, що проблема полягала в зміні клімату, і не тільки в ньому, а й в його швидкості. Вона стала останнім цвяхом в труні мамонтів - вони не змогли швидко адаптуватися, коли ландшафт різко змінився і їм стало не вистачати їжі”, - заявив Еське Віллерслев, професор Кембридзького університету.

Він разом з колегами з Росії, Данії, Норвегії та інших країн провів дослідження, в ході якого вдалося відновити вигляд тундростепі, де мешкали мамонти.

Для цього вчені взяли півтисячі зразків багаторічної мерзлоти та озерних відкладень в 74 точках Арктики: від Сибіру до Гренландії. Вік зібраного матеріалу досягав 50 тисяч років. З нього виділили ДНК, щоб встановити, які рослини й тварини мешкали в регіоні в різний час.

Виявилося, що в кінці плейстоцену приблизно 12 тисяч років тому через відхід льодовиків в Арктиці утворилися річки, озера і болота. Чим тепліше ставало, тим більше дерева і болотні рослини захоплювали території пасовищ мамонтів.

Через це їжі стало менше, її не вистачало для підтримки популяцій на колишньому рівні. Вчені припускають, що в результаті мамонтів погубила виросла в Арктиці вологість.

“Ми показали, що зміна клімату, зокрема опади, безпосередньо впливають на зміну рослинності. Це суворий урок історії, який демонструє, наскільки непередбачувано зміна клімату. Якщо щось втрачено, шляху назад вже немає”, - сказав Віллерслев.

Користувачі електросигарет все одно повертаються до звичайного паління — дослідження.

Facebook
fb-share-icon

Популярні новини

Стрічка новин

Стрічка новин