Віртуальна реальність: технології майбутньго вже поруч

10.7.2023 в 10:00 Ексклюзив

Сучасні технології невпинно удосконалюються і не кожен має можливість слідкувати за цією динамікою. Всі неодноразово чули про віртуальну реальність, але мало хто до кінця розуміє що це та навіщо. Ми для вас розібралися для чого “оті всі VR-окуляри” та “який в них сенс”.

Види “реальностей”

Сьогодні межа між віртуальним і реальним стає дедалі меншою. Ми все частіше стикаємося з такими поняттями як «віртуальна реальність», «доповнена реальність», «змішана реальність». Як показує практика, в нашому суспільстві ще немає чіткого уявлення про те, що це за «реальності», чим вони відрізняються одна від одної та навіщо вони взагалі. Тож розповімо про все по порядку.

Все, що виходить за межі того, що ми бачимо в звичайній реальності — це розширена реальність або XR (Extended Reality). Також до цієї категорії належать і віртуальна і доповнена реальності. По суті, XR = VR + AR.

Шолом віртуальної реальності

Віртуальна реальність

У свою чергу, віртуальна реальність (Virtual reality, VR) — це створений комп’ютером світ, доступ до якого можна отримати за допомогою імерсивних пристроїв — шоломів, рукавичок, навушників. VR активно використовують у журналістиці - в основному, закордонній. Завдяки цьому створюється ефект присутності в конкретному місці, описуваному в новинних статтях, репортажах з місця подій і документальних фільмах.

Також доповнена реальність залучена у військово-промисловому комплексі. Тренування бійців, симулятор водіння важкої броньованої техніки, відпрацювання тактичних прийомів — ось основні напрямки використання гарнітури для планування і проведення спецоперацій. Поза полем бою AR сприяє лікуванню посттравматичних стресових розладів солдатів.

Доповнена реальність

Доповнена реальність (Augmented reality, AR) додає нашому баченню додаткові пласти дійсності. Люди можуть як і раніше взаємодіяти з фізичним середовищем, але до цього додається інформація з пристроїв або застосунків доповненої реальності. Найпоширеніший приклад AR — маски й фільтри у SnapChat та Instagram.

В цілому віртуальна реальність створює окремий світ, куди може зануритися людина, а доповнена додає віртуальні елементи у світ реальний. Тож, VR взаємодіє лише з користувачами, а AR — з усім зовнішнім світом.

Змішана реальність

Змішана реальність (Mixed Reality, MR) — проектування тривимірних віртуальних об’єктів чи голограм на фізичний простір. Якщо коротко, голограма — тривимірне зображення, намальоване променями лазера. 

У контексті віртуальної реальності також можна звернути увагу на ефект повного занурення (immersion). Імерсія — це стан в якому користувачі забувають, що знаходяться у вигаданому світі, через те що вони сприймають його усіма органами почуттів, а також можуть взаємодіяти з ним.  

Як ми бачимо, розширена реальність — це не тільки ігри та селфі з віртуальними масками. Це також надзвичайні можливості для комерційного застосування, нові горизонти в освіті, промисловості, медицині, будівництві, військовій сфері, торгівлі та навіть туризмі.

Facebook
fb-share-icon

Популярні новини

Стрічка новин

Стрічка новин