День захисників і захисниць України VS “День защиты Отечества”

14.10.2022 в 10:08 Суспільство

14 жовтня українці мають потрійне свято: День захисників і захисниць України, день українського козацтва та свято Покрови Пресвятої Богородиці

Про це на сайті НАРАЗІ.МЕДІА.

День захисник України започатковано указом президента 2014 року і водночас скасовано сумнівне за походженням свято Дня захисника Вітчизни 23 лютого, який за часів радянської окупації називали  Днем радянської армії та військово-морського флоту. Поява свята з підкреслено українським підґрунтям пов’язана з реакцією на російську агресією та розгортанням декомунізації. 

Зважаючи на те, що в українському війську служать як чоловіки, так і жінки, цього річ назву свята захисника України було слушно доповнено: відтепер свято звучить як “День захисників і захисниць України”.

23 лютого, як заведено вважати, була створена червона армія. Проте, варто взяти до уваги, що насправді вона була створена Декретом від 25 січня 1918 року. Служба у червоній армії була примусовою, відповідно було багато дезертирів, що погано впливали на дієздатність збройних сил СРСР.

Ну то до чого ж дата 23 лютого? Знову для возвеличення всього радянського, навіть якщо возвеличувати нема чого… За легендою, яку поширив Сталін, 23 лютого 1918 року червона армія здобула перемогу над німецькими військами під Псковом та Нарвою, за архівними ж даними у цей період німці передували за 55 км від Пскова та за 170 км від Нарви і жодних бойових дій у німецьких чи радянських архівах не зафіксовано. Тож виходить, що до 2014 року ми святкували міфічну перемогу нашого теперішнього ворога, а на Росії продовжують цю сумнівну традицію й до тепер. Цікавинки на цьому не  закінчились: насправді 23 лютого 1918 року відбулась капітуляція військ червоної армії. Вранці цього дня був оголошений ультиматум Німеччини про умови миру, за якими Петроградська  влада мала визнати незалежність ряду країн, зокрема України, Литви, Латвії, Естонії та Фінляндії, підписати в свою  чергу з ними мирний догорів. Члени ЦК дали згоду на цей німецький ультиматум. Пишатися будо нічим, тож СРСР переписала історію на свій лад і назвала цей день святом. Для українців же 23 лютого ніколи не було «рідним», адже це свято армії окупантів.

А от дату 14 жовтня обрано зовсім не випадково, адже саме цього дня за церковним православним календарем, відзначають свято Покрови Пресвятої Богородиці. Одним з найважливіших чинників консолідації суспільства, та формування національної ідеї  стало саме українське козацтво, яке дуже шанувало свято Покрови: у цей день обирали нових членів козацької старшини, а рядові козаки відправлялись на зимівлю. Відомою природною ознакою свята є те, що на Покрову земля покривається опалим листям або значною кількістю осадів.

Також 14 жовтня традиційно відзначається як день створення Української повстанської армії (УПА)— військово-політичної формації українського визвольного руху.

У День захисників і захисниць вшановують мужність та героїзм захисників незалежності й територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві, а для цього зовсім не обов’язково, як на 23 лютого, дарувати шкарпетки чи гель для гоління. У Києві 14 жовтня традиційно відбувається  Марш Слави Героїв (Марш УПА), присвячений дню захисника та утворення Української повстанської армії.

Розведення військ на Донбасі: як це було.

Facebook
fb-share-icon

Популярні новини

Стрічка новин

Стрічка новин