Сьогодні відзначають День Державного Герба України

19.2.2023 в 07:36 Ексклюзив

Тризуб як символ української державності

19 лютого 1992 року Верховна Рада затвердила тризуб як малий герб України, що є головним елементом великого герба, а в червні 1996 року цей символ було закріплено конституційно. Наразі питання великого Державного герба залишається відкритим: у липні 2009 року Кабінет Міністрів України затвердив його проєкт, але на розгляд ВР його так і не було винесено.

Як обирали?

24 червня 1991 року ВР оголосила про відкриття конкурсу проєктів Державного Герба України, а вже 4 жовтня група журі підбила підсумки: переміг проєкт історика-геральдиста Андрія Гречила та художників Івана Турецького й Олексія Кохана. Це був тризуб у традиціях періоду правління Володимира Великого.

Український тризуб у різні часи

Фрагмент плінфи з відбитком знаку князя Володимира Великого з Десятинної церкви в Києві, кін. Х ст. Знайдена під час розкопок Вікентія Хвойки 1907 р. Обпалена глина

Хоча, відповідно до археологічних знахідок, символіку тризубу використовували ще трипільські племена, саме за часів правління Володимира Великого тризуб набув звичного нам вигляду, його карбували на златниках і срібниках, печатках і навіть цеглинах! З приходом удільного землеволодіння у кожної території з’являється всій герб і на деякий час тризуб зникає.

Українська Народна Республіка

Популярність тризуба знов почала набирати оберти за Української Народної Республіки: так він з’явився на печатці Генерального Секретаріату, яку запропонував Генеральний писар Павло Христюк, розробивши її разом з Миколою Біляшівським. Державний Герб УНР обирала спеціальна комісія на чолі з Михайлом Грушевським, який вважав, що гербом має стати золотий плуг на синьому тлі як “символ творчої мирної праці”, проте символіка тризубу перемогла.

Засновники Української державної академії мистецтв під час її відкриття у грудні 1917 року. Стоять (зліва направо): художники Георгій Нарбут, Василь Кричевський і Михайло Бойчук. У центрі сидить голова Центральної Ради Михайло Грушевський
Секретаріат УНР на чолі з Михайлом Грушевським

У січні 1918 року художник-графік Георгій Нарбут зобразив на банкноті карбованців тризуб, випередивши офіційне затвердження цього символу як державного.

Пам’ятний знак у Коростені на Житомирщині

Наприкінці лютого 1918 року в Коростені на засідання Малої ради був затверджений Герб УНР: “Гербом Української Народної Республіки приймається знак Київської Держави часів Володимира Святого”. Зображення ж було ухвалено дещо пізніше, 22 березня. Автором Державного Тризубу УНР став художник Василь Кричевський (особливим елементом було обрамлення у вигляді оливкового вінка).

Дизайн гривні Георгія Нарбута із тризубом. Через зображену на ній дівчину купюру також називали “горпинка”

Радянські часи

У міжвоєнний період тризуб символізував боротьбу українців за свободу: він з’явився на емблемах ОУН та УПА у дещо інтерпретованих варіантах, тому не дивно, що серед багатьох версій тлумачення символічного значення тризуба найчастіше в ньому вбачають таке значуще для українців слово “воля”.

Обкладинка брошури ОУН, 1942 р.

За радянських часів тризуб, звична річ, заборонявся, адже його вважали “націоналістичним знаком”.

Тризуб на шевронах американських льотчиків

6 жовтня 1965 на авіабазі “Вебб” в Техасі відбулася видача дипломів 41- му старшині авіації США, класу 66-С, яких називали “летючими козаками”, а відмінністю у них був червоний тризуб на чорному тлі.

Результат пошуку зображень за запитом Тризуб на шевроні, це «Летючі козаки»
Степан Олек пробув два терміни у В’єтнамі, здійснив 552 бойових вильоти. Був нагороджений Авіаційним хрестом США.

Ініціатором цього був хорунжий Степан Олек, курсант. У пам’ятній книзі випускників класу 66с відзначено серед іншого, що український тризуб був гербом в незліченних битвах, в обороні Західного світу і всього, що найдорожче – свободи та волі. З глибокою повагою й обов’язком до світлих традицій Тризуба носить його клас 66с, і є готовим продовжити оборону тих цінностей, які він обороняв.

Результат пошуку зображень за запитом Тризуб на шевроні, це «Летючі козаки»
Летючі козаки на авіабазі “Вебб”

Після В’єтнамської війни ескадрильї американських надзвукових літаків 66с, що були на дві третини укомплектовані студентами українського походження, було дозволено офіційно називатися “Летючими козаками”. Бортовим знаком цього підрозділу був затверджений тризуб, намальований на бойових машинах поруч з кодуванням 66с.

Проєкт великого Державного Герба України

Зважаючи на історичне підґрунтя, тризуб символізує волю до власної неподільної державності: від Володимира Великого й дотепер. Він був і залишається символом прагнень нашого народу до волі, незалежності та процвітання, нагадуючи для українців в усьому світі про нерозривний зв’язок із Батьківщиною.

Романова Тетяна для Наразі. Медіа за матеріалами Українського інституту національної пам’яті

Facebook
fb-share-icon

Популярні новини

Стрічка новин

Стрічка новин