День Автономної Республіки Крим — свято чи ганьба?

20.1.2023 в 12:38 Ексклюзив

“Референдум” 2014 року на окупованому півострові не був першою спробою Росії відтяти Крим в України

Перший так званий “загальнокримський референдум”

20 січня 1991 року комуністичне керівництво проводить на півострові так званий “загальнокримський референдум”. Передував цим подіям “Парад суверенітетів”, який почався у 1990 році з проголошень союзними республіками незалежності. Влада СРСР, яка ще мала вплив на Кримську область Української РСР, ставить питання таким чином:

“Вы за воссоздание Крымской Автономной Советской Социалистической Республики как субъекта Союза ССР и участника Союзного договора?”.

Пізніше перший президент України Леонід Кравчук скаже: “Ми розуміли, що це не є легітимно. Але, виходячи з ситуації, яка складалася, щоб не було загострення і щоб не було конфлікту, ми вирішили діяти толерантно. Ми не хотіли робити кроки, які могли розвинути сепаратистські настрої”.

Результатом опитування, яке частина мешканців півострова бойкотувало, стало прийняття Закону “Про відновлення Кримської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки” вже в лютому того ж року. Тоді ж був створений сепаратистський рух “Движение 20 января”, який пропагував вихід Криму зі складу України. Отже, референдум 1991 року — фактично перша спроба відокремлення півострову та перетворення області в автономію.

Референдум 1991 года был прологом в исторический 2014 год - Форманчук - МК  Крым
Зразок бюлетеня референдуму 1991 року

Збройна окупація

2014 року Росія окупувала територію автономної республіки, офіційною датою цієї події Верховна Рада визнала 20 лютого. Вже 16 березня країна-агресор під дулами автоматів провела так званий референдум, на розгляд якого було винесено два запитання: “Ви за возз’єднання Криму з Росією на правах суб’єкта РФ?” чи “за відновлення дії Конституції Республіки Крим 1992 року і за статус Криму як частини України?”. Відповідь “ні” на обидва запитання не передбачена.

Зелені чоловічки» в Криму: з чого все почалося і чим закінчилося (відео) -  Останні та актуальні новини України та світу, новини дня онлайн - Україна  Молода
Російські військові без шевронів оточили Верховну раду автономної республіки Крим

Після символічного підрахунку голосів окупаційна влада повідомила, що більшість була за приєднання до Росії. Звісно, що упередженість російських ставлеників та численні порушення під час голосування не викликають сумнівів у його легітимності. Так званий референдум, який був проведений слідом за введенням солдат без розпізнавальних знаків, потрібний був РФ лише для створення видимості законності окупації.

Попри Резолюцію Генеральної Асамблеї ООН про територіальну цілісність України, Росія затвердила півострів частиною РФ, що фактично звело нанівець всі прояви автономності Криму. Засуджуючи дії агресора, низка країн ввела санкції проти Москви.

Приналежність Криму упродовж історії

Святе місце порожнім не буває: півострів в різні часи населяли таври (найдавніше населення Криму), кіммерійці, скіфи, сармати, готи… Вже 63 року до н.е. на кримських теренах починається правління Римської імперії.

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу Vladimir_campaign_on_Korsun_by_Roerich.jpg
Переможний похід князя Володимира на Корсунь (сучасний Севастополь)

988 року князь Володимир Великий закріпив панування Київської Русі над Кримом, здобувши Корсунь (сучасний Севастополь). В середині ХV століття утворилося незалежне Кримське Ханство, та вже у другій половині ХVІІІ ст. півострів включений до складу Російської імперії.

Після розвалу імперії армія Української Народної Республіки на чолі з полковником Петром Болбочаном вибиває з півострова більшовиків та бере під контроль Чорноморський флот.

Похід Болбочана на Крим. Як українці, німці та кримські татари перемогли  більшовиків — DSnews.ua
Солдати армії УНР

Кримські землі зазнали багато кровопролитних війн, настраждалися й кримські татари, так вже за часів Рад у 1944 році корінне населення було депортовано у віддалені райони радянської Росії.

Щодо наголошення росіян “Крим – це Росія”: так, він дійсно був у складі Російської Імперії, а потім і СРСР, так само як і наша держава, тому використовувати цей аргумент для відокремлення Криму від України є невіглаством.

Свято чи ганьба?

Багато істориків кажуть, що минулі події не треба розділяти на ганебні чи славні, але обов’язково потрібно про них пам’ятати та робити відповідні висновки. Так званий “Загальнокримський референдум” — урок, який влада молодої Української держави не змогла засвоїти. І це не зважаючи на те, що її президенти, прем’єри, голови парламенту та міністри оборони добре пам’ятають ті події.

Конкурс дитячих малюнків "Моя країна - Україна" - Новини та публікації -  Черкаська обласна прокуратура
Малюнок з конкурсу “Моя країна - Україна”

20 січня 1991 року та 16 березня 2014 року — дві дати, які ми маємо закарбувати у своїй пам’яті та передати нашим нащадкам разом із застереженням від помилок сучасності.

Наразі територія фактично є тимчасово окупованою, але на законодавчому рівні Верховна Рада та світова спільнота визнає, що “Крим — це Україна!”

Романова Тетяна для Наразі.Медіа.

Facebook
fb-share-icon

Популярні новини

Стрічка новин

Стрічка новин