Білоруси валять Лукашенка без Майдана. Що коїться у Мінську із середини

13.8.2023 в 22:40 Суспільство

Мінськ не Київ, але і не Москва

Редакції Наразі.Медіа вдалося поспілкуватися із дівчиною з Мінська, яка бере безпосередню участь в акціях протесту проти фальсифікації на виборах. Яка ж відмінність Революції гідності та боротьбою білорусів проти тиранії? Ми можемо побачити зовсім інший підхід людей. У мешканців столиці немає певного місця збору, всі оголошують про свій протест локально - на роботі, на районі, вдома, коли їдуть на автомобілі.

1. “Ланцугу солідарнасьці”

Люди збираються другий день біля Комаровського ринку, сьогодні також на проспекті Незалежності у районі площі Перемоги та парка Горького. Вчора збиралися чоловіки на житлових масивах Лошиця, Чижівка та на вулиці Байкальській, але їх жорстко розігнали.

Карта Мінська

Сьогодні у ланцюги здебільшого збираються жінки у білій одежі з квітами або саморобними плакатами проти насилля і за чесні вибори. На відміну від вчорашнього дня, нікого не розганяли. Не видно навіть ОМОН чи СОБР. Поки що все тихомирно, можливо через те, що присутні самі жінки.

Ланцюг солідарності біля Комаровського ринку

На ліхтарних стовпах люди примотують скотчем антисептики, бинти та вату. Це залишають для тих, кого травмують, щоб вони могли хоча б знезаразити рану. На акціях постійно присутні медики-волонтери у штатському.

2. Страйки на підприємствах

На белорусском заводе БелАЗ началась забастовка. Часть рабочих ...
Страйк на заводі БелАЗ

На страйк вийшли БелАЗ, Белкард, МТЗ, МАЗ, Гродно-АЗОТ, Молодечно. Закриваються багато установ культури. Деякі підприємства, такі як цукровий завод у Жабінську, анонсували подальшу зупинку роботи. Звісно, найбільше засвітився БелАЗ, бо це саме велике підприємство. Люди відмовляються працювати, вимагають відпустити всіх затриманих та переглянути результати виборів.

Проте не всі керівники підприємств вважають на становище працівників і мітингарів. Моя мати працює на одному з заводів Мінськхлібпрому. Вчора через протести під її домом мали перекрити дорогу та метро. Коли вона дізналася, то повідомила на роботу, що не зможе дістатися і хоче взяти відгул. Проте їй не дозволили цього зробити. Взагалі через перекриті вулиці зараз проблема дістатися кудись, особливо ввечері.

У бізнес-центрі де я працюю є велика ІТ-компанія. Один з менеджерів підписав петицію про те, що їх організація вважає результати виборів недійсними. Щойно прийшов директор і сказав, що всі мають швидко поїхати з роботи, бо у міліції є списки зі всіма, хто підтримав петицію. Тепер до них можуть вдертися з обшуками так само, як і до Яндекс.Таксі та UBER.

3. Барикади на дорогах

На дорогах намагалися будувати барикади із лавок, пластикових контейнерів для сміття та макулатури, дерев’яних піддонів, огорожі із будівництва. Такі “споруди” точно були біля станції метро Пушкінська та ТЦ “Рига”.

Барикада поруч з ТЦ “Рига”

Але коли зводили барикади, ОМОН починав стріляти по мітингарях гумовими кулями. Людей також закидували світло-шумовими гранатами та затримували перших, хто попадався під руку.

4. Білоруський “автомайдан”

Поряд із дорогою стоять люди із плакатами “Ня спяшайся” (Не поспішай) та “20 км/г”. Біля них автомобілісти пригальмовують та постійно сигналять на знак солідарності. До цього схожі акції були на підтримку політв’язнів, наприклад: Бабарика та тих діджеїв, які ввімкнули Цоя.

Водії масово вмикають пісню “Перемен”, за яку днями затримали двох діджеїв

Одного разу коли машини їхали та сигналили, попереду виїхав бус (звичайний, як маршрутка), звідти виліз спецпризначенець, вибірково показав пальцем на машини. З буса вибігли його підлеглі й почали діставати та крутити людей.

Також тих, хто підтримує мітингарів або намагається блокувати дороги, ОМОН таранить машинами або б’є кийками по лобовому склу. Проте все одно власники автівок часто допомагають. Принаймні намагаються допомогти.

5. Флешмоб працівників силових структур та пропаганди

Працівники телеканалів, радіо, спецпризначенці та чиновники звільняються з роботи. Ми не знаємо всіх, тому що інформація дуже повільно розповсюджується. По телебаченню цього не покажуть, дізнаємося про це тільки через соцмережі, частіше в “Інстаграм”. Знаю, що з “БТ” пішли, з “ОНТ”, міліції, хтось з ОМОН і правових організацій.

Звільнився юрист Лукашенка: Юрист Лукашенка Проскалович звільнився ...
З адміністрації Лукашенка звільнився юрист

Ведучі, що звільняються, брехали до виборів, під час виборів, і після. А почали залишати місце праці лише тоді, коли побачили велику кількість незгодних на вулицях.

У Білорусі двоє ведучих звільнилися з державних каналів - Детектор ...
Ведучий телеканалу «Білорусь 1» Сергій Казловіч та телеведуча державного каналу СТВ Тетяна Бородкіна 11 серпня повідомили про своє звільнення

Можна тільки здогадуватися, яка справжня причина їхнього звільнення - чи через солідарність, чи через те, що запахло смаженим. Мені хотілося б вірити, що від чистого серця, тому що втомилися брехати людям.

6. Мітинги

Зараз на масові зібрання виходить менше людей. По-перше, через те, що дуже багато затриманих. По-друге, багато покалічених, які фізично не можуть вийти.

Протести в Білорусі - що відбувається в країні після виборів ...
Перші дні протестів у Мінську після виборів президента

У перші два дні було дуже багато людей, але й дуже жорстко із боку міліції. Мітинги не розганяли, а висмикували із натовпу випадкових людей й увозили. У дворах взагалі затримували простих перехожих, або садили на землю і розстрілювали гумовими кулями.

Автозак в’їжджає у натовп протестувальників

На зупинці Кам’яна гірка в’язали усіх, хто виходив із транспорту. Затримали мого однокласника, який мав зустрітися із другом увечері. Ніхто два дні не знав де він знаходиться, поки його не знайшли у СІЗО.

Ти слідкувала за подіями на Майдані? Чим відрізняються протесту у Білорусі від революції гідності?

Звичайно стежила, тому що це Батьківщина мого батька. Я б сказала, що відрізняється майже все. По-перше, наші люди поводяться не так агресивно, як би це не звучало. Вони не застосовують підручні предмети, не б’ють і не палять машини міліції. Вони намагаються “домовитися”.

Плюс на Майдан виходили Порошенко, Яценюк, Тимошенко, Тягнибок. Я розумію, що їх сприймають всі по різному, але це політики високого рівня. До їх думки прислухалися народ і силовики. У нас події розгортаються не так. На жаль, поки нікому виходити з влади на підтримку народу.

Бажаємо, щоб у білорусів з’явилися свої лідери, адже революція у їх головах вже відбулася. За нею слідує революція на вулицях і в країні.

Олесь Чайка для Наразі.Медіа

Facebook
fb-share-icon

Популярні новини

Стрічка новин

Стрічка новин