60 років від першого польоту людини у космос

12.4.2023 в 10:46 Ексклюзив

12 квітня 1961 року вперше в історії людина полетіла в космос. 0 09:07 за московським часом космічний корабель “Восток-1” конструктора Сергія Корольова, пілотом якого був Юрій Гагарін, стартував з космодрому Байконур у Казахстані. Політ тривав 1 годину 18 хвилин, за цей час корабель один раз обігнув Землю, приземлившись біля міста Енгельс (зараз Саратовська обл. у РФ) о 10:55

“Всім показана мета. Чи не доведеться тепер почати літочислення з того дня, коли людина одним стрибком піднялася вище меж уяви?” – сказав з приводу цієї події французький письменник Луї Арагон.
Як обирали космонавта?

За рішенням Сергія Корольова, кандидати у космонавти для першого польоту у космос обиралися з військових льотчиків-винищувачів, які мали мати такі параметри: вік від 25 до 30 років, зріст не більше, ніж 170 см, вага не більше 72 кг, фізична витривалість, швидка реакція, психічна врівноваженість… З 20 претендентів обрали 6, одним з яких був Юрій Гагарін.

Загін космонавтів на парашутній підготовці в Енгельсі

Цікавою є історія, через яку, ймовірно, саме Гагаріну пощастило стати першою людиною у космосі. Коли за 9 місяців до запланованого польоту 6 льотчиків зустрілися з Сергієм Корольовим для ознайомлення з космічним кораблем “Восток-1”, він запитав: “Чи є охочі ознайомитися з кабіною?”. Тоді Юрій Гагарін зробив крок уперед і, роззувшись, піднявся по сходах до кабіни. Цей вчинок вразив Сергія Корольова і він сказав своєму заміснику: “Оцей, мабуть, і полетить першим”. Так і сталося.

Не все під час польоту пройшло гладко. Зокрема із розсекреченої не так давно доповіді першого космонавта стало відомо: десять зі 108 хвилин Юрій Гагарін перебував на межі загибелі. Спусковий апарат не відокремлювався від космічного корабля.

Тварини, які були у космосі до людини

Першими у космосі тваринами були плодові мушки дрозофіли, відправлені США в 1947 році на висоту 68 миль (109,4 км) на ракеті V-2. Потім, з 1949 року, в США проводилися досліди з мавпами. Спочатку вони гинули при посадці, перша повернулася живою лише у вересні 1951 року. Проте того ж року у липні з полігону Капустин Яр здійнялись на висоту 110 км собаки Циган і Дезік. Саме вони стали першими високорозвиненими тваринами, які перетнули лінію Кармана та повернулися живими.

Животные, побывавшие в космосе
Дезік та Циган у кабіні ракети перед стартом

Першою досягла орбіти землі собака Лайка у 1957 році, однак вона загинула. Першим у світі орбітальним польотом тварин, що повернулись живими, став запуск “Супутник-5” з собаками Білка та Стрілка 19 серпня 1960 року, проте апарат, що повернув їх на землю, став другим після американського супутника “Discoverer-13”, який за 9 днів до того успішно повернувся з космосу.

Military weather-related and scientific/research/technology satellites
Перший космічний супутник Discoverer-13

Значення події

У період Холодної війни між СРСР та США загострилося протистояння у лідерстві “на всіх фронтах”, зокрема важливим було бути першим у космічному просторі. Політ радянського космонавта в космос став тріумфом космічної програми СРСР над США та використовувався як доказ абсолютної переваги до лютого 1962 року, коли американський космонавт Джон Глен зробив перший пілотований орбітальний політ. Наразі першість у космосі однозначно належить США. А чи могли тоді уявити, що за 60 років люди посягнуть на колонізацію Марса?

Завод «Южмаш»
Завод “Південмаш”, місто Дніпро

Раніше повідомлялося, що Україна обрала американську компанію SpaceX Ілона Маска для запуску супутника дистанційного зондування землі “Січ 2-30 (2-1)”.

Тетяна Романова для Narazi.Media.

Facebook
fb-share-icon

Популярні новини

Стрічка новин

Стрічка новин