Хто засів на ринку “Столичний”

4.6.2023 в 14:10 Суспільство

Як кримінальний авторитет Юрій “Єнакіївський” Іванющенко захопив та знищує ринок “Столичний”

Про це повідомляє НАРАЗІ.МЕДІА.

Чим відомий Єнакієвський?

У вересні 2011 року в стінах Верховної ради України журналісти ставили запитання одному з народних обранців. Зокрема цікавилися його бізнес-активами.

А [ринок біля Одеси] 7-й кілометр? — запитав хтось із представників ЗМІ.

Та хіба… це бізнес? — відповів нардеп.

Це був Юрій Володимирович Іванющенко, також відомий як Юра Єнакіївський, — один з найбільш загадкових та впливових бізнесменів Донбасу. Він з’явився на владному Олімпі, наче нізвідки, в період президентства свого земляка Віктора Януковича. А у 2014 році з початком війни на сході України також несподівано зник.

У 2010−2013 рр. Іванющенко приписували величезний вплив, владу й багатство. Навіть називали потенційним покупцем футбольного клубу Динамо Київ у братів Суркісів. Хоча до цього у нього не було ані високих посад, ні великого бізнесу. Навіть народним депутатом України він став тільки у 2007 році, займаючи в списку Партії Регіонів скромне 111 місце. Сам він в коментарі журналістам говорив, що на ньому тримається все Єнакієве, батьківщина п’ятого президента України Віктора Януковича.

“Там все тримається на мені: палаци спорту, лікарні. А ви пишете, що я взагалі там „нуль”, — сказав у грудні 2012 року Іванющенко.

Роком раніше, у вересні 2011 року серед своїх основних бізнес-активів він назвав маріупольський машинобудівний холдинг Азовмаш та київський аеропорт Жуляни (тепер міжнародний аеропорт Київ ім. Сікорського, яким керує компанія Василя Хмельницького та Дениса Костржевського).

Втім, за чутками та згідно з журналістськими розслідуваннями, основний капітал Юрія Іванющенка та його бізнес-партнера Івана Аврамова був зроблений зовсім в інших сферах економіки. Формально він з початку 1990-х володів коксохімічним заводом в Єнакієвому, а у кінці 2012 року продав свою частку компанії СКМ Ріната Ахметова. Неформально вважалося, що великі гроші були зароблені на видобутку й торгівлі вугіллям. Причому мова йшла не про великі шахти, а про нелегальні копанки Донбасу та послуги з транспортування вугілля, видобутого на шахтах інших власників, зокрема держави.

Повний список підприємств, до яких мав відношення загадковий бізнесмен з Донбасу, став відомий лише у 2012 році. Компанії розкрив українському журналу Forbes його бізнес-партнер Іван Аврамов. Він розповів про бізнес у газовій та вугільній галузі, будівництві, сільському господарстві, транспорті, банківській сфері, металургії. Наприклад, про Західінкомбанк та банк ТК Кредит. Та до Революції Гідності цей список поповнювався із вартою заздрості регулярністю.

У 2015 році Генеральна прокуратура України повідомила про арешт у Швейцарії нерухомості та 72 млн євро на рахунках Іванющенка. В кінці 2018 року повідомлялося, що арешт може бути знятий.

Ринок “Столичний” у Києві та оборудки довкола нього

“Столичний” – найбільший продовольчий ринок країни, який вже понад рік утримується людьми Юрія Іванющенка, вже зараз опинився на межі банкрутства, від якого постраждає як держава, так і сотні тисяч підприємців та клієнтів.

Як з’ясували журналісти, Іванющенко та його партнер Іван Аврамов потрапили до переліку засновників ринку ще 2012-о року, коли власники ТОВ “Аграрний маркетинговий центр” (засновник ринку “Столичний”) отримали “пропозицію, від якої не можна було відмовитись”, та продали за 44 тисячі гривень по 35% своїх часток офшорній компанії Goodlight Capital Ltd, бенефіціаром якої з 2014-го року є такий собі Олександр Стельмах. За інформацією зі ЗМІ, Goodlight Capital Ltd належить Юрію Іванющенку та його партнеру Івану Аврамову. Таким чином, за 44 тисячі гривень компанія з орбіти Іванющенка отримала майже 55% власності величезного ринку. Не вклавши туди ні копійки.

Джерело фото: Новини України

До 2019-го Іванющенко та Аврамов не втручались в операційну діяльність ринку, бо після Революції Гідності покинули територію України через ймовірне переслідування правоохоронними органами. Після того, як “Столичний” вийшов на рівень прибутковості, актив, очікувано, зацікавив бізнесменів. У лютому 2020-го мажоритарний акціонер несподівано для всіх змінив керівництво ринку. Олексія Чумака, успішного менеджера, який “Столичний” будував та розвивав, змусили піти геть. Замість нього поставили свою людину, як переконують юристи міноритарних акціонерів, - незаконно.

“18 лютого 2020 року без повідомлення мого довірителя було проведено збори власників ринку “Столичного”, на яких незаконно було змінено директора ринку. В той же день новий директор вивів із рахунку ринку “Столичного” весь прибуток, який було отримано за 2019 рік. Це близько 25 мільйонів гривень, — говорить Олег Мусієнко, адвокат компанії “Сучасні ринкові інновації” (співвласник ринку “Столичний”).

Лише за перший місяць на посаді новий директор Рустем Абдукадиров загнав ринок у шалені борги та поставив його на межу банкрутства, розповідають експерти. Зокрема, були підписані дві угоди з нікому не відомими одеськими компаніями “Еліт Торг Компані” та “Надія” на постачання металоконструкцій на загальну суму майже 175 мільйонів гривень. Товар ринок так і не отримав, але одеські фірми звернулись до господарських судів з позовами щодо стягнення з ринку заборгованості. Також, 8 квітня 2020 року ринок “Столичний” придбав у ТОВ “Донбаська вугільна компанія” (кінцеві власники — Юрій Іванющенко та Іван Аврамов) сумнівні інвестиційні сертифікати на загальну суму 98 мільйонів гривень.

Джерело фото: СтопКор

На цьому Абдукадиров не зупинився, розповідають експерти. Восени 2020-го всю операційну діяльність “Столичного” перевели на новостворену компанію “Продовольчий хаб Столичний”, фірму зі статутним капіталом у 10 000 грн. Відтак, усього за два місяці на ринок “накинули” майже 300 мільйонів гривень фіктивних боргів, забрали усі доходи від операційної діяльності та перевели чи не всі розрахунки у готівку, з якої не сплачуються податки (5 мільйонів податкового боргу на 1 грудня 2020 року), а гроші, зокрема, можуть йти на фінансування війни на Сході. Так вже зараз колись успішне підприємство опинилось на межі банкрутства.

На сьогодні у столичних судах – близько 20 справ щодо ринку “Столичний”. Активно допомагає Іванющенку та його менеджерам навіть міністр юстиції Денис Малюська та його заступниця Ольга Оніщук, стверджують юристи. У грудні 2020 року акціонери ринку “Столичний” звільнили Рустема Абдукадирова з посади директора, але Денис Малюська усього за один день одноосібно розглянув скаргу Рустема Абдукадирова та поновив його на посаді директора. Також, 22 січня 2021 року, у неробочий час, о 20:46 Денис Малюська заблокував стягнення на користь одного з кредиторів ринку кредиторської заборгованості, яка була забезпечена іпотекою, а саме павільйоном “Овочі-фрукти”. Збитки, заподіяні кредиторам, 40 мільйонів гривень

Денис Малюська — міністр юстиції України з 29 серпня 2019 року

До чого тут російський слід?

Чисельні розслідування довели, що номінальний власник “Столичного” - підставна фігура, на яку переписані активи одного з близьких соратників Януковича - Юрія Іванющенка, а очільник силового блоку бізнес-структури - Рустем Абдукадиров. Журналісти довели, що саме він возив “тітушок” на Майдан під керівництвом ще одного представника клану Януковича - Армена Саркісяна, який теж відомий в кримінальних колах, як “Армен Горлівський”. Крім того, за відомостями авторитетних медіа, на “Столичному” всі внутрішні розрахунки проводяться тільки готівкою - в дусі “чорної бухгалтерії” Януковича, а власники ринку мають інші підприємства на території ДНР.

Фактично, гроші, що витрачають тут покупці, йдуть в кишеню соратників Януковича, а звідти - на підтримку окупантів та сепаратистів, які вбивають наших солдатів на Сході. Через розголос та громадську активність довкола протиправної діяльності керівників ринку, “Єнакіївський”, “Горлівський” та інші “солідні бізнесмени” змушені були звернутися до російських ЗМІ, контрольованих ФСБ, для наклепу на активістів, які виступають за націоналізацію “Столичного”.

Отже, хто ж пише про “Бойовиків, які відбирають ринок”? А це, наприклад, сайти EurAsia Daily, “Федеральное Агенство Новостей”, “Спутник” та багато інших ресурсів в зоні ru. Тобто, збіг, що бізнес-інтереси Юри Єнакіївський лобіюють із Росії?

Візьмемо “Федеральное Агенство Новостей” та подивимося останні заголовки цього “шановного” видання - “Ісландський журналіст похвалив Путіна в інтернеті”, “Чим закінчиться військова авантюра Києва на Донбасі?” і так далі.

Читаємо про “бойовиків” ринку “Столичний” далі, на інших сайтах. Ось, наприклад news.sputnik.ru - знову, як бачимо, в доменній зоні РФ теж пише про “безчинства націоналістів на ринку “Столичний”. Що це за сайт? Заголовки говорять самі за себе - “Українські військові знову обстріляли Донбас “, “Армія України повністю зруйнована” і т.д..

І як вишенька на торті - знову ж про “безчинства націоналістів” повідомив ресурс з промовистою назвою antimaydan.info, так-так, саме так - Антимайдан. Там вже прямо не соромляться своїх поглядів - сайт позиціонує себе, як “новини Новоросії, ДНР та ЛНР”. Там новини на захист керівництва ринку “Столичний” є сусідами з брифінгами “народної міліції ДНР” та черговими розповідями про звірства ЗСУ і добровольчих батальйонів на фронті.

Ринок “Столичний” у сьогоденні: озброєні “тітушки”, спецпризначенці та димові гранати

На ринку “Столичний” у Києві вранці 3 червня відбувався конфлікт. Невідомі забарикадувалися в адміністративному приміщенні, використовували вибухівку та перешкоджали власникам ринку та працівникам приступити до роботи. На місце прибули правоохоронці.

Адміністрація ринку повідомила про припинення роботи “Столичного” ринку. За їх словами, причина полягає в необхідності укладення нових договорів з орендарями. Директор підприємства повідомив, що останнім часом ринок незаконно контролювався представниками так званого “єнакіївського” кримінального угруповання. Один з її учасників - Олександр Стельмах - зараз знаходиться в міжнародному розшуку. Проти другого - Рустема Абдукадирова - порушені справи про шахрайство та доведенні підприємства до банкрутства. За словами директора, у середині забарикадувалися саме “абдукадирівці”.

Водночас пул проросійських блогерів та інтернет-ЗМІ (на чолі з Анатолієм Шарієм) запустили хвилю про нібито захоплення ринку “тітушками”. Зараз поліція знайомиться з документами та намагається розібратися в ситуації. 

Чи поставлять правоохоронці точку у свавіллі “єнакіївських” в столиці України? 

“Інститут Миру” — звичайні пацифісти або чергова проросійська партія?

Facebook
fb-share-icon

Популярні новини

Стрічка новин

Стрічка новин